Fotbal prăfuit: România-RD Congo 1-1

Autor: Nicolas Grama

După meciul amical cu Spania am sperat, ne-am entuziasmat și ne-am proiectat planuri îndrăznețe în așteptarea Campionatului European.

A venit jocul cu RD Congo, iar toate cărămizile puse zi de zi după egalul alb cu ibericii s-au fisurat repede.

Într-o atmosferă relaxată, naționala de fotbal a României a terminat la egalitate cu formația africană, scor 1-1 (1-0), pe stadionul Giuseppe Sinigaglia din Como (Italia).

Prima repriză a fost decentă. Tricolorii au controlat jumătatea inaugurală a meciului și au deschis scorul în min. 27 prin Nicolae Stanciu.

Echipa noastră a inițiat seria ocaziilor prin lovitura de cap a lui Săpunaru din minutul cinci. ''Leoparzii'' au replicat prin Mubele cu o dublă ocazie. Și Chiricheș, căpitanul de conjunctură al naționalei, a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 21, apoi a venit reușita lui Stanciu.

Stelistul a profitat de o minge greșită de Bompunga și a înscris. Tot el putea majora scorul din lovitură liberă (37), dar portarul congolez a respins în corner.

După reluarea meciului, tricolorii au avut o zvâcnire, cu același Stanciu în prim-plan, după care jocul echipei noastre s-a stins. RD Congo a echilibrat meciul. În minutul 65, Bakambu, atacantul lui Villarreal, l-a scos în evidență pe Pantilimon, iar după 20 de minute congolezii au egalat.

Jeremy Bokila, fostul atacant al Petrolului Ploiești, a fost cel care a stabilit scorul final într-un meci prăfuit, care a arătat numeroase lacune în jocul tricolorilor. Singurii care au trecut testul după acest meci au fost Pantilimon și Stanciu.

Următorul meci de pregătire al echipei României pentru EURO 2016 va avea loc în data de 29 mai, pe stadionul Olimpic din Torino, de la ora 20,30, împotriva Ucrainei, echipă calificată și ea la turneul final.

România — RD Congo 1-1 (1-0)

România: 1. Costel Pantilimon — 22. Cristian Săpunaru, 15. Valerică Găman, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 3. Răzvan Raț (27. Alin Toșca, 89) — 28. Adrian Ropotan (18. Andrei Prepeliță, 46), 8. Mihai Pintilii — 20. Adrian Popa (11. Gabriel Torje, 59), 14. Nicolae Stanciu (13. Claudiu Keșeru, 78), 7. Alex Chipciu (10. Alexandru Maxim, 59) — 9. Denis Alibec (24. Ioan Hora, 68). Selecționer: Anghel Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 12. Ciprian Tătărușanu, 23. Silviu Lung jr — 2. Alexandru Mățel, 4. Cosmin Moți, 16. Steliano Filip, 25. Andrei Ivan.

RD Congo: 16. Nicaise Kudimbana — 2. Djo Issama Mpeko, 14. Gabriel Zakuani (căpitan), 5. Marcel Tisserand, 13. Joyce Lomalisa — 4. Padou Bompunga, 17. Jacques Maghoma, 8. Paul-Jose Mpoku (9. Jeremy Bokila, 78) — 18. Cedrick Mabwati (7. Jordan Botaka, 74), 12. Cedrick Bakambu, 10. Firmin Mubele (3. Arnold Nkufo, 90). Selecționer: Florent Ibenge Ikwange.
Rezerve neutilizate: 1. Ley Matampi Vumi — 6. Yannick Bangala, 11. Andre Bukia, 15. Junior Bahumeto.

Sursa foto: Facebook Echipa naționala de fotbal a României