Șahtiorul lui Lucescu ratează o victorie cu Sevilla. Doar 2-2 în manșa tur a semifinalelor Europa League

Spunem „doar”, pentru că Șahtior Donețk a avut în mână meciul cu FC Sevilla, deținătoarea trofeului.

Deși a fost condusă cu 1-0, echipa lui Mircea Lucescu a întors scorul și a făcut o primă repriză de excepție.

Finalul a arătat însă o echipă obosită, egalată din penalty, dar cu speranța că returul va fi mai norocos.

Confruntarea din Ucraina ne-a readus aminte de proverbialul ghinion al lui Lucescu senior. Încă din minutul 6, Sevilla a deschis scorul prin Vitolo, ceea ce a dezechilibrat puțin jocul Șahtiorului.

Treptat însă, gazdele și-au revenit. La jumătatea primei părți, o pasă genială a lui Rakițki îl găsește perfect pe culoar pe Marlos, iar acesta înscrie cu un șut plasat de la 12 metri.

Echipa lui Lucescu a continuat atacurile și o nouă fază rapidă a adus un gol superb. Marlos a fost de această dată pasator decisiv. A trimis perfect din stânga pentru lovitura de cap imparabilă a lui Stepanenko. Șahtiorul a trecut la conducere, 2-1 și a mai avut câteva oportunități.

Repriza a doua a păstrat cam aceleași coordonate, cu echipa ucraineană la controlul jocului și Sevilla în expectativă. Numai că, odată cu trecerea timpului inspirația jucătorilor lui Lucescu s-a disipat, oboseala a pus stăpânire pe ei, iar andaluzii au profitat.

Pe final, la o acțiune rapidă a lui Vitolo, Ferreyra intervine imprudent în careu și faultează. Arbitrul acordă penalty, iar Kevin Gameiro a egalat de la punctul cu var.

S-a terminat 2-2, oarecum nedrept ne va spune Mircea Lucescu, dar statistica arată un echilibru. Returul rămâne deschis, mai ales că Șahtiorul are nevoie de o victorie pe Ramon Sanchez Pizjuan.