Viitorul chiar sună bine: constănțenii au câștigat la scor meciul cu CSU Craiova

Autor: Valentin Maier

Temătoare de acest meci, echipa lui Gică Hagi a trecut cu un concludent 4-0 de CSU Craiova. Viitorul a deschis repede scorul, prin golul lui Nicoliță în minutul 17. Finalul de primă repriză găsește echipa Viitorul la adăpostul a două goluri, după ce și Florin Tănase marchează, speculând o eroare a defensivei craiovene.

În cea de-a doua parte a jocului, același Tănase reușește să clarifice soarta meciului pentru Viitorul: în minutul 68 îi centrează perfect lui Aganovic care marchează fără probleme în poarta apărată de fostul dinamovist Bălgrădean, iar în minutul 76 îl execută pe același portar cu un șut în vinclu pentru un scor final Viitorul-Craiova 4-0.

Spre finalul meciului, Hagi îi oferă șansa lui Tănase de a primi aplauzele binemeritate ale publicului, el lăsând locul lui Ianis Hagi în minutul 82.

În clasamentul provizoriu al Ligii 1, Etapa 19, Viitorul Constanța a acumulat 36 de puncte, fiind la egalitate cu Pandurii, dar despărțită de golaveraj, favorabil gorjenilor. Pe primul loc este Astra Giurgiu, 37 puncte, un meci mai puțin disputat, întâlnind mâine pe Steaua.