Greu de decis: Steaua-Partizan 1-1, iar calificarea se joacă la Belgrad

Autor: Nicolas Grama

Steaua a arătat multe lacune în fața lui Partizan Belgrad, iar principala întrebare este probabil nu dacă se va califica, dar dacă merită să se califice ? Dilemele au fost multiple în fața lui Partizan, iar după manșa tur, Mirel Rădoi trebuie să le rezolve.

Steaua București nu a reușit să-și impună jocul cu Partizan Belgrad, iar cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0). Fără contestatari, ca la meciul cu CFR Cluj, Rădoi și-a putut canaliza atenția doar către jucători, însă ideile sale nu au avut mereu concretizare și în teren.

Steaua a avut prima inițiativă, cu șut pe poartă în minutul 7, prin ghanezul Muniru. Oaspeții au replicat în minutul 10, când Oumaru l-a depășit ușor pe Papp, dar Toșca l-a blocat bine pe Bojinov în fața porții.

În minutul 12, Hamroun putea specula centrarea lui Tade. Cojocaru s-a evidențiat la șutul de la distanță al lui Brasanac (24) și la reluarea cu capul a lui Jevtovic (25). Treptat, Partizan a pus stăpânire pe joc, chiar dacă nu a reușit să își creeze ocazii de gol. Repriza s-a încheiat cu un șut al lui Hamroun (45), la colțul scurt, prins fără probleme de Zivkovic.

Începutul reprizei secunde a fost mai bun pentru Steaua. Popa a ratat cea mai mare ocazie a echipei sale, în min. 47, după o acțiune personală. Hamroun a șutat de la peste 25 de metri, dar mingea sa a fost deviată în transversală de portarul Zivkovic.

Partizan a reușit să deschidă scorul în minutul 62, când Varela a ieșit târziu la întâmpinare și fundașul Miroslav Vulicevic a înscris cu un șut din careu. După acest moment, Partizan a acceptat dominația Stelei, iar echipa antrenată de Mirel Rădoi a egalat în min. 81, când Varela a trimis în plasă cu capul, după lovitura liberă executată de Hamroun.

Partizan a ratat o ocazie uriașă pe final, prin Brasanac, care a reluat pe lângă poartă din poziție ideală.  Rezultatul pare echitabil, dar Steaua nu a arătat încurajator în vederea returului. Echipa a părut că resimte absența accidentatului Nicușor Stanciu. Acesta speră să poată evolua în manșa secundă, programată pe 5 august, la Belgrad.

Steaua: 12. Valentin Cojocaru — 22. Jean Sony Alcenat, 6. Paul Papp, 33. Fernando Varela (căpitan), 13. Alin Toșca — 11. Muniru Sulley, 21. Nicandro Breeveld (23. Aymen Tahar, 75) — 77. Adrian Popa (17. Alexandru Tudorie, 65), 14. Jugurtha Hamroun (19. Vlad Mihalcea, 90+2), 7. Alexandru Chipciu — 15. Gregory Tade. Antrenor: Mirel Rădoi.

Partizan: 1. Zivko Zivkovic — 4. Miroslav Vulicevic, 6. Gregor Balazic, 44. Fabricio, 5. Nemanja Petrovic — 21. Marko Jevtovic — 8. Darko Brasanac, 10. Stefan Babovic (căpitan; 22. Sasa Ilic, 83) — 15. Abubakar Oumaru (11. Nikola Ninkovic, 70), 86. Valeri Bojinov (33. Ivan Saponjic, 19), 17. Andrija Zivkovic. Antrenor: Zoran Milinkovic.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.