Atletism (pg. 16)

Autor: Nicolas Grama / 09 Oct. 2017

Galen Rupp, câștigător la Maratonul Chicago și exponent al alergării americane

Galen Rupp a devenit primul atlet american din ultimii 15 ani care câștigă Maratonul Chicago, fiind cronometrat pe distanța de 42,195 km cu timpul de 2h 09 min. 20 sec.

Autor: Nicolas Grama / 07 Oct. 2017

Studiu / Alergarea îmbunătățește funcțiile creierului, anunță cercetătorii de la Universitatea din Arizona

Profesorii David Raichlen și Gene Alexander au condus o echipă care a anlizat evoluțiile a 22 de persoane, 11 care aleargă și 11 care nu aleargă.

Autor: Nicolas Grama / 03 Oct. 2017

Celebrități care aleargă la maratoane și timpii lor: actori, politicieni, cântăreți, scriitori sau fizicieni

Numeroase staruri internaționale promovează mișcarea și activitățile fizice. Multe dintre vedete preferă cursele lungi de alergare.

Autor: Daniel Samoilă / 02 Oct. 2017

IAAF a anunțat lista scurtă pentru atleții anului 2017. Mo Farah sau Nafi Thiam, printre nominalizați

Sezonul din atletism e aproape încheiat, așa că IAAF a anunțat lista pentru atleții anului 2017.

Autor: Maria Sorescu / 30 Sept. 2017

VIDEO / Lituanianul Sorokin a câștigat Spartathlonul, chiar de ziua lui

Spartathlonul este o cursă de anduranță de alergare desfășurată pe distanța de 246 de km între Atena și Sparta.

Autor: Maria Sorescu / 27 Sept. 2017

VIDEO / Scandal la Maratonul Varșovia: organizatorii sunt acuzați de lipsă de umanitate de către kenyanca Recho Kosgei, lider până în ultimul kilometru

Organizatorii Maratonului de la Varșovia au intrat în vizorul criticilor mai multor atleți și suporteri, după ce au lăsat-o în agonie pe kenyanca Recho Kosgei.

Autor: Nicolas Grama / 24 Sept. 2017

Kenyanul Eliud Kipchoge a câștigat Maratonul Berlin. Ploaia a stricat planurile pentru recordul mondial

Maratonul de la Berlin a fost așteptat cu un interes crescut după ce vedetele întrecerii își propuseseră să realizeze un record mondial.

Autor: Maria Sorescu / 23 Sept. 2017

Campioană olimpică în 2012, Asli Cakir Alptekin a fost suspendată pe viață

Asli Cakir Alptekin a câștigat titlul olimpic în 2012 în proba de 1.500 de metri, dar a fost găsită vinovată pentru a treia oară de încălcarea codului antidoping.

Autor: Maria Sorescu / 22 Sept. 2017

Interviu cu femeia care a alergat 5000 de km în 48 de zile, Kannenika Janakova

Kannenika Janakova este o alergătoare slovacă binecunoscută în întreaga lume pentru capacitatea sa de a termina curse ce par imposibile pentru un om obișnuit.

Autor: Nicolas Grama / 17 Sept. 2017

VIDEO / Kilian Jornet s-a întors cu un record, în Scoția

La două săptămâni după ce a terminat pe locul al doilea în cursa regină a Ultra-Trail du Mont Blanc, Kilian Jornet a reușit încă o performanță.

10 Sept. 2017

Joyciline Jepkosgei bate bariera de 30 de minute pentru o cursă de 10 kilometri pe șosea

Kenianca  Joyciline Jepkosgei a devenit prima atletă care aleargă zece kilometri pe șosea sub 30 de minute. Performanța a fost realizată la Grand Prix-ul din Praga.

08 Sept. 2017

Cursă inedită de alergare în București, ștafetă 4 x 400 de metri, timp de șase ore

Scopul este de a parcurge o distanță cât mai mare în cele șase ore. Startul se dă la ora 08 :00, iar organizatorii au anunțat că vor permite participarea a 32 de echipe.

Autor: Maria Sorescu / 04 Sept. 2017

VIDEO / UTMB 2017: Trail și emoții . Cele mai frumoase momentele ale cursei de alergare montană

Peste 30 de români au luat parte la una dintre cele mai grele curse de alergare din Europa, Ultra Trail Mont Blanc.

Autor: Maria Sorescu / 29 Aug. 2017

Urmașii lui Usain Bolt s-au impus la Zagreb

Jamaicanul Yohan Blake a câștigat cursa de 100 de metri de la Zagreb, oprind cronometrul în 10"05.

Autor: Maria Sorescu / 28 Aug. 2017

Alin Firfirică a cucerit medalia de argint la Universiadă la aruncarea discului

În lupta pentru medalia de aur, Alin Firfirică a fost devansat de americanul Reginald Louis Jagers.