27 Mar. 2018

S-a lansat stonefeet, magazinul de articole sportive care încurajează dezvoltarea comunităților locale în domeniu

S-a lansat magazinul sportiv stonefeet, al cărui scop este de a ajuta comunitățile sportive românești să se dezvolte și de a facilita interacțiunea pasionaților de aventură.

26 Mar. 2018

Medaliații Campionatului Național de Marș: Andreea Arsine și Alin Știrbu, aur la seniori

Alba Iulia a găzduit Campionatul Național de Marș 2018, organizat de Clubul Sportiv Unirea și Federația Română de Atletism.

Autor: Andrei Szabo / 26 Mar. 2018

Doliu în atletismul românesc. S-a stins Iosif Nagy, recordmen național la aruncarea discului

Federația Română de Atletism a anunțat trecerea în neființă a lui Iosif Nagy, recordmenul României la aruncarea discului.

Autor: Maria Sorescu / 22 Mar. 2018

VIDEO / Maradona, Usain Bolt și Gianni Infantino și-au etalat calitățile într-un meci demonstrativ

Cu 85 de zile înainte de startul Cupei Mondiale din Rusia, câteva vedete din fotbal, dar nu numai, au participat la un meci demonstrativ la Basel.

Autor: Maria Sorescu / 18 Mar. 2018

VIDEO / Recorduri mondiale pentru doi atleți de 100 și 102 ani

Vârsta este doar un număr. Ca dovadă că la Campionatele de Atletism Indoor ale Statelor Unite, doi sprinteri cu o vârstă totală de 202 ani au fost în centrul atenției.

Autor: Maria Sorescu / 16 Mar. 2018

VIDEO / Tibi Ușeriu a câștigat pentru a treia oară la rând ultramaratonul arctic

Tiberiu Uşeriu s-a impus din nou în cea mai dificilă cursă de anduranță, Maratonul Arctic Ultra 6633.

Autor: Maria Sorescu / 11 Mar. 2018

VIDEO / Michael Norman, noul fenomen al sprintului mondial. Record mondial la 400 m indoor

Americanul Michael Norman a stabilit un nou record mondial în cursa de 400 de metri în sală.

Autor: Maria Sorescu / 09 Mar. 2018

Liberty Marathon, primul maraton organizat de o universitate în România

Liberty Marathon este un eveniment de alergare inițiat de Universitatea de Vest din Timișoara, în parteneriat cu Cisco.

Autor: Maria Sorescu / 04 Mar. 2018

Ivana Spanovic este noua campioană mondială la săritura în lungime. Alina Rotaru s-a clasat pe 9

Este o premieră pentru atleta de 27 de ani din Zrenjanin, care a sărit 6,96m.

Record mondial reușit de Polonia la Mondialele de atletism

Cursa de 4 x 400 de metri de la Mondialele de atletism în sală a fost un specacol desăvârșit.

Patru alergători români vor concura la ultramaratonul arctic

Maratonul 6633 Ultra este una dintre cele mai dure competiții de alergare de anduranță din lume, care a devenit cunoscută în țara noastră după ce a fost câștigată de românul Tibi Ușeriu.

Oscar Husillos a bătut recordul Europei, dar a fost descalificat din proba de 400 m

În aceste condiții, aurul i-a revenit cehului Pavel Maslak (45''47).

Autor: Maria Sorescu / 03 Mar. 2018

Andreea Panțuroiu, la 7 cm de medalie la Mondialele de atletism

Andreea Panţuroiu a reușit o evoluție remarcabilă în finala probei de triplusalt a Campionatului Mondial indoor de la Birmingham.

Cuba libre ! Juan Miguel Echevarria, campion mondial la săritura în lungime

Campionatele Mondiale de atletism în sală de la Birmingham au oferit o finală de înalt nivel la săritura în lungime.

Autor: Maria Sorescu / 02 Mar. 2018

Inedit / Toți sportivii unei curse de la Mondialele de atletism indoor au fost descalificați

Proba de 400 de metri de la Campionatele Mondiale de atletism în sală de la Birmingham s-a confruntat cu o situație stranie.