Alte sporturi Scrima (pg. 8)

Autor: Marius Mureșan / 01 Iul. 2012

Loredana Dinu bronz la Cupa Mondială de spadă de la Leipzig

Românca Loredana Dinu a terminat pe poziția a treia la Cupa Mondială de spadă de la Leipzig.

Autor: Marius Mureșan / 28 Iun. 2012

Spadasinele la Cupa Mondială de la Leipzig

Tricolorele participă la ultimul concurs de Cupă Mondială de la Leipzig în acest weekend.

Autor: Marius Mureșan / 27 Iun. 2012

Spadasinii medaliați la Europenele de scrimă au fost premiați de ANST

Românii medaliaţi la Campionatele Europene de scrimă de la Legnano (Italia) au fost premiaţi de preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret (ANST), Carmen Tocală.

Autor: Marius Mureșan / 25 Iun. 2012

Echipa masculină de sabie a României a câştigat Cupă Mondială de la Chicago

Echipa masculină de sabie a României, vicecampioană europeană la Legnano, a câştigat Cupă Mondială de la Chicago, după ce a învins în finală formaţia Belarus, cu 45-26.

Autor: Marius Mureșan / 21 Iun. 2012

Campionatele Europene de scrimă: Elveția aur la spadă masculin, Italia aur la floretă feminin

Elveția a câstigat aurul la spadă masculin, iar Italia a urcat pe prima treaptă a podiumului la floretă feminin la Campionatele Europene de scrima de la Legnano (Italia).

Autor: Marius Mureșan / 20 Iun. 2012

Italia campioană europeană la Legnano

Echipa masculină de floretă a Italiei a cucerit medaliile de aur la campionatele Europene de scrimă de la Legnano (Italia), în urma victoriei cu 45-34 în faţa Franţei.

Autor: Maria Sorescu / 18 Iun. 2012

Naționala feminină de spadă a cucerit argintul la Europenele de la Legnano

Simona Gherman și compania și-au mai adjudecat o medalie, după performanțele reușite în probele individuale.

Autor: Daniel Hagianu / 16 Iun. 2012

Zi nefastă pentru români la CE de scrimă

Sportiva Mihaela Bulică a fost eliminată în optimile probei de sabie, individual feminin, din cadrul Campionatelor Europene de scrimă de la Legnano (Italia).

Autor: Maria Sorescu / 15 Iun. 2012

Simona Gherman a câștigat aurul european în finala cu Anca Măroiu, în proba de spadă

Spadasinele noastre au făcut o finală spectaculoasă în care a avut câștig de cauză concentrarea Simonei Gherman.

Autor: Marius Muresan / 15 Iun. 2012

Campionatele Europene de scrimă la Legnano

Campionatele Europene de scrimă încep vineri, 15 iunie, la Legnano (Italia).

Autor: Viorel Berbece / 25 Mai 2012

Mangariotti a intrat definitiv in legenda

Cel mai titrat sportiv italian la Jocurile Olimpice de Vara, Edaordo Mangiarotti, s-a stins din viata la Milano, la 93 de ani. Fostul scrimeur a castigat nu mai putin de 13 medalii pentru Italia la Olimpiade.

Autor: Vasile Cenusa / 14 Mai 2012

Francezii si-au ales portdrapelul

Comitetul National Olimpic si Sportiv Francez a desemnat prin vot cine va fi portdrapelul Frantei la Jocurile Olimpice de la Londra. Castig de cauza a avut scrimeura de 40 de ani, originara din Guadaloupe, Laura Flessel, cea care va participa la a-5-a ei Olimpiada.

Autor: Andrei Szabo / 22 Apr. 2012

Scrimerul Radu Dărăban a câștigat turneul preolimpic de la Bratislava și are biletul de Londra

Delegația Roâniei la Londra se mărește după succesul lui Radu Dărăban.  Acesta s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Londra, în proba de floretă, după ce a ieşit câştigător la turneul preolimpic de la Bratislava.