Alte sporturi Scrima (pg. 7)

Autor: Nicolas Grama / 25 Mai 2013

Ana Maria Brânză a câştigat Grand Prix-ul de spadă de la Havana

Cuba a cunoscut forța sportivei din România, care s-a impus clar în toate meciurile.

Autor: Paul Dinu / 24 Apr. 2013

Mihai Covaliu, ales preşedinte al Federaţiei Române de Scrimă

Mihai Covaliu, campion olimpic la sabie în 2000, la Sydney, este noul preşedinte al Federaţiei Române de Scrimă (FRS).

Autor: Nicolas Grama / 24 Apr. 2013

Scrimerul Dorian Pârvan s-a impus la ''maratonul'' de spadă de la Linz

Scrimerul român Dorian Pârvan a ocupat primul loc la ''maratonul'' de spadă de la Linz (Austria), la începutul acestei săptămâni.

Autor: Maria Sorescu / 25 Mar. 2013

Spadasinele de la Steaua s-au clasat pe 2 la Cupa Europei, din Italia

Competiția a avut loc la Napoli, unde Steaua a trimis cel mai bun lot, dar a pierdut în fața celor de la FC Rusia.

Autor: Paul Dinu / 11 Mar. 2013

Oana Pană a câștigat turneul de spadă de la Zagreb

Scrimera română Oana Puiu (CSU Craiova) a câştigat a treia ediţie a turneului internaţional de spadă de la Zagreb.

Autor: Viorel Berbece / 27 Feb. 2013

Maria Boldor obtine medalia de argint la Campionatul European de Cadeti si Juniori

In a doua zi a Europenelor de Scrima pentru Cadeti si Juniori, Romania a obtinut si prima medalie, prin sportiva Maria Beatrice Boldor Boghita, legitimata la CSA Steaua Bucuresti.

Autor: Andrei Szabo / 11 Feb. 2013

Sabrerii României au prins ultima treaptă a podiumului la Cupa Mondială de la Madrid, în concursul pe echipe

Ca și în competiția feminină de spadă, România a fost eliminată în semifinale de China.

Spadasinele României s-au clasat pe 3 la Cupa Mondială de la Leipzig

Concursul nu a fost lipsit de emoții pentru sportivele noastre, care a pierdut la limită în semifinale în fața Chinei.

Autor: Daian Cutu / 04 Feb. 2013

Ana Maria Brânză, încă un podium în Cupa Mondială de scrimă. Vezi ce au făcut celelalte sportive românce

Ana Maria Brânză a ocupat locul trei în etapa de Cupă Mondială de scrimă de la Budapesta, după ce în urmă cu două săptămâni ocupase locul doi la Doha, în prima etapă.

Autor: Viorel Berbece / 20 Ian. 2013

EXCLUSIV/Argint pentru Ana-Maria Branza la etapa de Cupa Mondiala de Spada din Qatar

Spadasina romana Ana-Maria Branza a inceput bine anul competitional 2013, cu un loc doi ocupat la etapa de Cupa Mondiala de Spada din Qatar.

Autor: Daian Cutu / 05 Ian. 2013

Rareș Dumitrescu desemnat scrimerul anului.

Rareș Dumitrescu a fost numit azi de Federația Română de scrima cel mai bun scrimer român in anul 2012.

Autor: Daniel Hagianu / 04 Aug. 2012

Echipa feminină de spadă s-a oprit în sferturi, 38-45 cu Coreea de Sud

Echipa feminină de spadă a pierdut calificarea în semifinalele turneului olimpic, fiind învinsî de reprezentativa similară a Coreei de Sud, scor 38-45.

Autor: Marius Mureșan / 01 Aug. 2012

Radu Dărăban a cedat în fața vicecampionului mondial

Radu Dărăban (29 de ani) a cedat în turul doi al probei de floretă individual de la Jocurile Olimpice în fața vicecampionului mondial, italianul Valerio Aspromonte.

Autor: Daniel Hagianu / 30 Iul. 2012

Ana-Maria Brânză, Anca Măroiu si Simona Gherman au fost eliminate la JO

Ana Maria Brânză și Anca Măroiu au acces în turul 2 al concursului de spadă de la Jocurile Olimpice.

Autor: Daniel Hagianu / 29 Iul. 2012

JO: Rareș Dumitrescu e în semifinale la sabie

Rareș Dumiterscu s-a calificat în semifinale la sabie individual, după ce a trecut cu 15-13 de americanul Homer, cel care l-a scos în turul 3 pe Tiberiu Dolniceanu.