Oina – sportul național în continuă dezvoltare

Federația Română de Oină (FRO) are 42 de cluburi și 5 asociații județene afiliate (Constanța, Vaslui, Maramureș, Arad și Brăila).

Autor: Maria Sorescu / 14 Sept. 2015

Frontiera Tomis Constanța, campioană națională la oină

Frontiera Tomis Constanța a devenit campioană națională la oină, după încheierea meciurilor din returul Campionatului Național, desfășurate pe stadionul Caraimanul din Bușteni.

Autor: Maria Sorescu / 09 Sept. 2015

ACS Frontiera Tomis Constanţa a cucerit Cupa Federaţiei la oină

Echipa constănţeană de oină ACS Frontiera Tomis Constanţa a cucerit Cupa Federaţiei, întrecere care s-a disputat la Sâncraiu de Mureş.

03 Sept. 2015

Cupa Federației la Oină începe pe 4 septembrie, la Sâncraiu de Mureș

Ediția pe 2015 a Cupei Federației la Oină se va disputa între 4 și 6 septembrie în comuna Sâncraiu de Mureș, județul Mureș.

Autor: Nicolas Grama / 20 Iul. 2015

Frontiera Tomis Constanța a câștigat Cupa României la oină

Competiția s-a desfășurat pe durata a două zile pe terenul Constructorul Cleopatra din Constanța.

Autor: Nicolas Grama / 29 Apr. 2015

Elevii unei școli din județul Sibiu, câștigători ai Olimpiadei Naționale de Oină

Competiția a avut loc în perioada 24-26 aprilie, în Caracal.

21 Iul. 2014

Frontiera Constanța a câștigat Cupa României la oină

Frontiera Tomis Constanța a câștigat Cupa României la oină, pe stadionul ''Cleopatra'' din Constanța, după ce a învins în finală pe ACS Straja București cu scorul de 23-15.

06 Iul. 2014

Oina este recunoscută prin lege ca sport national

Ceea ce era stiut, la modul declarativ, de intreaga tara, anume ca oina este sportul nostru national , a fost recunoscut in mod oficial .

27 Iun. 2014

Bucureștenii sunt invitati duminică să asiste la play-off-ul Campionatului National de Oină. Intrarea este liberă !

Oina este considerat a fi sportul national al României, dar foarte putini știu regulile.  Bucureștenii au șansa de a se familiariza cu acest sport, pe 29 iunie, începând cu ora 9.30. Atunci se va desfăşura pe Stadionul Cotroceni una dintre cele mai puternice competiţii de oină.

Autor: Laura Andrei / 12 Mai 2014

Școala Gimnazială Salcea a câștigat Campionatul Național școlar de oină

În perioada 10-11 mai 2014 în orașul Salcea,județul Suceava , pe terenul școlii gimnaziale, s-a desfășurat etapa finala națională la oină competiție din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar rezervat echipelor din ciclul gimnazial.

Autor: Nicolas Grama / 10 Dec. 2013

Frontiera Tomis Constanţa, campioană naţională la oină în sală

În perioada 6 - 8 decembrie, în oraşul Zărneşti, Campionatul Naţional de Oina în sală și-a desemnat câștigătorii.

Autor: Nicolas Grama / 10 Oct. 2013

FOTOGALERIE / Oina a fost promovată în Japonia, iar sportul național al României ar putea fi prezent la JO de la Tokyo

Oina, sportul naţional al României, a fost promovată într-un spațiu cultural deosebit, cel nipon.

Autor: Nicolas Grama / 04 Sept. 2013

Bucureștenii sunt invitați la oină, duminică, pe stadionul Cotroceni

Federaţia Română de Oina în colaborare cu Ministerul Tineretului şi Sportului și  Banca Naţională a României organizează Campionatul Naţional de Oină.

Autor: Nicolas Grama / 18 Aug. 2013

Straja București a câștigat Cupa Federației la oină

Competiția a avut loc la Suceava, în localitatea Salcea, iar asistența a fost numeroasă.

Autor: Maria Sorescu / 19 Iun. 2013