România s-a întors cu 6 medalii de la Cupa Mondială din Bulgaria

Bianca Becze a cucerit trei medalii de aur la competiția de la sudul Dunării.

Autor: Paul Dinu / 21 Apr. 2013

Larisa Iordache şi Diana Bulimar au avut evoluţii entuziasmante la Europene

Gimnastele noastre au obţinut 4 medalii la Moscova, în ultimazi de concurs, însă dintre acestea doar una a fost de aur.

Autor: Maria Sorescu / 20 Apr. 2013

Larisa Iordache a cucerit medalia de argint în finala de sărituri la Europenele de la Moscova

Sportiva noastră a avut o prestaţie foarte bună, însă diferenţa pentru aur s-a făcut la nivelul de dificultate al exerciţiilor.

Autor: Maria Sorescu / 12 Apr. 2013

Sandra Izbașa continuă ! Gimnasta intensifică pregătirile pentru Mondiale !

Sportiva nu va participa la Campionatele Europene, dar are de gând să fie prezentă la Mondiale.

Autor: Sergiu-Mihai Pepene / 29 Mar. 2013

Andrei Muntean a câştigat proba de paralele din cadrul Cupei Mondiale de la Doha

Gimnastul român a câştigat, vineri, proba de paralele din cadrul etapei de Cupă Mondială de la Doha.

Autor: Nicolas Grama / 28 Mar. 2013

Flavius Koczi și Larisa Iordache au urcat pe podium la Grand Prix-ul din Dubai

Flavius Koczi a câştigat medalia de aur la sol, în timp ce Larisa Iordache a fost a doua la sărituri, într-o competiţie dotată cu premii de 50.000 dolari şi la care participă 150 de gimnaşti şi gimnaste din 36 de ţări, la Doha.

Autor: Sergiu-Mihai Pepene / 26 Mar. 2013

Încă un român în International Gymnastics Hall of Fame

Fosta gimnastă Gina Gogean va deveni cel de-al optulea român care intră în International Gymnastics Hall of Fame.

Autor: Paul Dinu / 08 Mar. 2013

Adrian Stoica a fost reales preşedinte al FR de Gimnastică

Acesta conduce forul naţional de gimnastică din 2006 şi speră să obţină cel puţin aceleaşi performanţe la cârma instituţiei.

Autor: Maria Sorescu / 06 Mar. 2013

Monopol total ! Nu există concurență pentru funcțiile din cadrul Federației de Gimnastică

Doar 3 oameni s-au înscris în cursa pentru cele 3 funcții din cadrul Federației Românce de Gimnastică, care vor fi desemnate vineri.

Autor: Paul Dinu / 28 Feb. 2013

Gimnastele României se pregătesc în Canada pentru FOTE-ul din Olanda

FOTE-ul de iarnă s-a terminat, dar ne pregătim pentru cel de vară, iar gimnastele au şanse reale de a aduce medalii României.

Autor: Maria Sorescu / 27 Feb. 2013

Gimnaștii români vor participa în martie la concursuri de Cupă Mondială

Gimnaştii români vor participa în luna martie la trei competiţii importante, Internaţionalele Franţei, Turneul Maeştrilor de la Cottbus şi turneul de la Doha, potrivit Federaţiei Române de Gimnastică.

Autor: Daian Cutu / 25 Feb. 2013

Adrian Stoica a fost ales vicepreședinte de onoare al Federației Internaționale de Gimnastică

Adrian Stoica, președintele Federației Române de Gimnastică a fost ales, în cadrul unei ceremonii susținute la Laussane vicepreședinte de onoare al forului mondial al acestei discipline.

Autor: Maria Sorescu / 01 Feb. 2013

Se reînființează lotul național de gimnastică pentru junioare la Onești

De la începutul acestei luni, municipiul Onești va găzdui din nou lotul național de gimnastică al junioarelor.

Autor: Daian Cutu / 30 Ian. 2013

România merge cu patru gimnaști la Internaționalele Franței

În perioada 16-17 martie va avea loc etapa de Cupă Mondială de la Paris. România a stabilit un număr de patru sportivi care vor face deplasarea.

Autor: Maria Sorescu / 26 Ian. 2013

EXCLUSIV / Nadia Comăneci a fost felicitată din nou de Michele Obama, soția președintelui SUA

După ce tocmai fusese inclusă într-un Hall of Fame, Nadia Comăneci are parte de un nou gest de recunoștință.