Marius Vizer a fost desemnat președinte al SportAccord, în țara amicului său Putin

Românul va conduce organizația care reunește federațiile sportive internaționale olimpice și non-olimpice.

Autor: Nicolas Grama / 25 Apr. 2013

Andreea Chițu a obținut argintul la Europenele de la Budapesta

Românca a pierdut titlul continental pe care îl obținuse la ultima ediție, dar recunoaște superioritatea adversarei.

Autor: Maria Sorescu / 14 Mar. 2013

Prima ediţie a Turneului de judo Alina Dumitru are loc pe 18 mai la Sala Floreasca

Fundaţia pentru Tineret a Municipiului Bucureşti (FTMB) şi Clubul Sportiv al Armatei Steaua organizează pe 18 mai 2013 prima ediţie a Turneului ''Alina Dumitru'' la judo.

Autor: Maria Sorescu / 25 Feb. 2013

Judoka Andreea Chițu a urcat pe podium la Grand Prix-ul de la Dusseldorf

A fost singura care a luat medalie din cei 13 reprezentanți ai României la concursul german.

Autor: Paul Dinu / 31 Ian. 2013

Naționala de judo a Japoniei a rămas fără antrenor după un scandal unic

Ultimele zile au fost extrem de tensionate în sportul japonez, din cauza unui scandal ce a străbătut întreaga lume.

Autor: Maria Sorescu / 18 Noi. 2012

Loredana Ohâi este singura medaliată a României la Campionatele Europene de judo pentru tineret

Loredana Ohâi a pierdut în semifinale în fața olandezei Juul Fransen.

Autor: Marius Mureșan / 03 Aug. 2012

Vlăduţ Simionescu a trecut de turul doi

Vlăduţ Simionescu a intrat azi în concursul de judo al Olimpiadei de la Londra, categoria plus 100 de kilograme.

Autor: Marius Mureșan / 02 Aug. 2012

Daniel Brata a pierdut în primul tur la Judo

Sportivul Daniel Brata a pierdut în primul tur al categoriei 100 kg în cadrul turneului de Judo.

Autor: Nicolas Grama / 30 Iul. 2012

Corina Căprioriu a obtinut argintul olimpic la judo, cat. 57 kg

Corina Căprioriu a fost invinsa in finala de judo de propria greseala, care a descalificat-o la categoria de 57 de kg.

Autor: Daniel Hagianu / 29 Iul. 2012

JO: Judoka Andreea Chițu a trecut de primul tur la 52 kg.

Judoka Andreea Chiţu s-a calificat în turul secund al categoriei 52 de kilograme, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Autor: Maria Sorescu / 28 Iul. 2012

PRIMA MEDALIE ! Alina Dumitru a cucerit argintul la Jocurile Olimpice !

Alina Dumitru a obținut medalia de argint la Londra, fiind învinsă în finală de brazilianca Sarah Menezes !

Victorie controversată a Alinei Dumitru !

Alina Dumitru s-a impus în fața cubanezei Alvarez Mestre după descalificarea sportivei din America Centrală, în urma unui episod dubios.

Autor: Robert Săceanu / 02 Iun. 2012

Româncele au acaparat semifinalele la 48 kg în Cupa Mondială de judo de la București

Sportivele românce au acaparat semifinalele categoriei 48 de kg la Cupa Mondială de Judo de la București, ultima competiție de prestigiu înaintea Jocurilor Olimpice. În prima semifinală se vor duela Andreea Chițu și Alexandra Florian, în timp ce Andreea Cătună și Monica Ungureanu se vor lupta pentru celălalt loc în finală.

Autor: Nicolas Grama / 26 Mai 2012

Corina Căprioriu și Alina Dumitru au luat aur, respectiv argint la Grand Slam Moscova la judo

Cele două sportive românce și-au confirmat valoarea în concursul internațional din capitala Rusiei.

Autor: Vasile Cenusa / 26 Apr. 2012

Inca un aur!

Dupa Alina Dumitru, Romania mai obtine un titlu la Campionatul European de Judo. La categora 52 de kilograme, Andreea Chitu si-a deschis contul de medalii de aur cu o victorie asupra unei reprezentante a  tarii gazda.