La onorabila vârstă de 106 ani, francezul Robert Marchand a decis să pună capăt carierei sportive. El a realizat recordul orei la 100 și 105 ani.

Se cunosc echipele invitate pentru Turul Franței 2018

Organizatorii Turului Franței au anunțat echipele invitate pentru ediția din 2018. Formațiile selectate au fost Cofidis, Direct Energie, Fortuneo-Samsic și Wanty Groupe-Gobert.

Ciclism: Se va înființa o nouă echipă italiano-română. Team Mstina-Focus, proiectul lui Stefano Giuliani

În vârstă de 60 de ani, italianul Stefano Giuliani, fostul director sportiv de la Nippo-Vini Fantini, are un proiect interesant legat de o formație italiano-română.

Autor: Nicolas Grama / 27 Dec. 2017

Cele mai interesante 5 inovații din ciclism în 2017

Ciclismul este în permanentă evoluție. Sportul pe două roți a adus în 2017 multe lucruri noi și am decis să le trecem în revistă pe cele mai interesante.

Autor: Nicolas Grama / 13 Dec. 2017

Veste neașteptată în ciclism: Chris Froome, cvadruplu câștigător al Turului Franței, depistat pozitiv

Britanicul Chris Froome, de patru ori câștigător al Turului Franței, a fost depistat pozitiv cu ocazia ediției din acest an a Turului Spaniei, cursă pe care a câștigat-o în luna septembrie, a anunțat Uniunea Ciclistă Internațională (UCI).

Autor: Daniel Samoilă / 29 Noi. 2017

A fost dezvăluit traseul Turului Italiei 2018. Opt finaluri în cățărare, două contratimpuri și o plecare din Israel sunt principalele atracții ale ediției 101

Organizatorii Turului Italiei, primul Mare Tur din 2018, au dezvăluit traseul pentru ediția 101. Prezentarea etapelor a avut loc miercuri, la Milano.

Autor: Daniel Samoilă / 25 Noi. 2017

Eddy Merckx îl sfătuiește pe Chris Froome să meargă în Turul Italiei 2018

Fostul mare ciclist belgian, Eddy Merckx îl sfătuiește pe Chris Froome să meargă în Turul Italiei 2018, competiție pe care nu o are în palmares. Belgianul crede că Froome este capabil să câștige toate cele trei Mari Tururi.

Autor: Daniel Samoilă / 15 Noi. 2017

Lance Armstrong, în dispută cu David Lappartient, noul șef al Uniunii Cicliste Internaționale

Câștigător de șapte în Turul Franței și suspendat pe viață pentru dopaj, Lance Armstrong are un conflict cu noul șef UCI, francezul David Lappartient.

Autor: Daniel Samoilă / 29 Oct. 2017

Chris Froome a câștigat Criteriul de la Shanghai. A fost și ultima cursă pentru Alberto Contador

Britanicul Chris Froome a câștigat prima ediție a Criteriului de la Shanghai, cursă organizată de ASO. De asemenea, a fost și ultima competiție din cariera lui Contador.

Autor: Nicolas Grama / 28 Oct. 2017

VIDEO / Duel inedit între Froome și Kittel ... la skanderbeg

Marcel Kittel și Christopher Froome nu au ocazia să se dueleze realmente în ciclism, fiind rutier cu profil diferit.

Autor: Daniel Samoilă / 27 Oct. 2017

O privire către istoria Turului Franței. Prima etapă montană din Alpi și ediția din 1911

Istoria Turului Franței ne atestă faptul că prima etapă montană din Alpi a avut loc în cadrul ediției a 9-a, adică în 1911.

Autor: Daniel Samoilă / 24 Oct. 2017

Greg Van Avermaet a câștigat clasamentul World Tour. Team Sky, cea mai bună echipă

Belgianul Greg Van Avermaet a câștigat clasamentul World Tour, în timp ce Team Sky s-a impus în clasamentul pe echipe.

Autor: Daniel Samoilă / 23 Oct. 2017

Rigoberto Uran: „ Faima nu înseamnă nimic pentru mine. Îmi place doar să pedalez și să particip la curse”

Columbianul Rigoberto Uran a vorbit pentru Cyclingnews despre pasiunea sa de a pedala și despre caracterul său.

Autor: Daniel Samoilă / 20 Oct. 2017

Eusebio Unzue, patronul lui Movistar, nemulțumit de revenirea pavatelor în Turul Franței

Patronul lui Movistar, Eusebio Unzue se declară nemulțumit de revenirea pavatelor în ediția din 2018 a Turului Franței.

Autor: Daniel Samoilă / 19 Oct. 2017

Exclusiv. Interviu cu Alex Ciocan despre revenirea sa în competiții. Va merge la Europeanul pe velodrom, alături de naționala României

Ziarul de Sport vă oferă un interviu în exclusivitate cu Alex Ciocan despre revenirea sa în competiții, la Europeanul pe velodrom de la Berlin.