Sky se retrage din ciclism în 2019

Sky este o companie de telecomuncații cu vizibilitate în Marea Britanie, iar din 2008 s-a implicat și în ciclism, susținând o echipă care-i poartă numele.

Autor: Maria Sorescu / 30 Sept. 2018

Alejandro Valverde, campion mondial pe șosea

Ajuns la 38 de ani, ciclistul spaniol a obținut medalia de aur pe care o aștepta de multă vreme.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Sept. 2018

Le petite „Cannibal” ! Remco Evenepoel, noul fenomen al ciclismului

Ciclismul mondial este pe cale să lanseze un nou star. Este vorba de belgianul Remco Evenepoel.

Autor: Maria Sorescu / 23 Sept. 2018

Serghei Țvetcov a câștigat Turul României, ediția a 51-a

Se pare că nu putea fi un câștigător mai nimerit în Turul ciclist al României decât rutierul româno-moldovean Serghei Ţvetcov.

Autor: Pompiliu Constantin / 23 Sept. 2018

EuroVelo6, de la Atlantic la Constanța. Traseul prin care se poate traversa Europa întreagă pe bicicletă

Traversarea Europei de la vest la est pe bicicletă a devenit posibilă grației proiectului EuroVelo 6, care a identificat un traseu de peste 3600 de km, care traversează 10 țări.

Autor: Maria Sorescu / 19 Sept. 2018

VIDEO / Olandezul Peter Schulting a câștigat prima etapă din Turul României

Turul României a consemnat prima etapă, cu startul în orașul Unirii, Alba Iulia. Rutierii au avut de parcurs peste 150 de km.

Autor: Andrei Szabo / 28 Aug. 2018

România va găzdui Campionatele Europene de Winter Triathlon anul viitor

Deși este fondată doar în 2012, Federaţia Română de Triatlon reușește să aibă vizibilitate în plan internațional.

Autor: Maria Sorescu / 09 Aug. 2018

Un ciclist paralimpic a câștigat prima etapă din Turul ciclist al Ținutului Secuiesc

A 12-a ediție a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc a consemnat încă un moment important

Autor: Andrei Szabo / 08 Aug. 2018

VIDEO / Daniel Crista a câștigat prologul Turului ciclist al Ținutului Secuiesc

A 12-a ediție a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc a debutat cu un succes românesc.

Autor: Flaviu Ilie / 29 Iul. 2018

Geraint Thomas a câștigat Turul Franței cu o etapă înainte de finalul competiției

Geraint Thomas este câștigătorul Turului Franței cu o etapă înainte de sfârșitul competiției.

Autor: Maria Sorescu / 24 Iul. 2018

FOTOGALERIE / Turul Franței, întrerupt de un protest ad-hoc al fermierilor francezi

Organizatorii Turului Franței au fost surprinși de un protest spontan al unor fermieri, în timpul etapei a XVI-a, între Carcassonne şi Bagneres-de-Luchon.

Autor: Maria Sorescu / 15 Iul. 2018

Turul Franței: John Degenkolb a câștigat etapa a noua. Liderul general nu se schimbă

Etapa a noua a Turului Franţei, cu sosire la Roubaix, a fost un spectacol desăvârșit.

Autor: Maria Sorescu / 12 Iul. 2018

Turul Franței: Dan Martin, câștigător de etapă. Lider general neschimbat

Un atac dat cu un kilometru înainte de finalul etapei, i-a adus irlandezului Dan Martin (UAE Emirates) succesul rundei în Turul Franței.

Autor: Maria Sorescu / 10 Iul. 2018

Turul Franței: Fenomenul Gaviria lovește din nou

Aflat la prima participare în Turul Franței, columbianul Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) a reușit a doua victorie în patru etape.

Autor: Andrei Szabo / 09 Iul. 2018