Alte sporturi Rugby (pg. 16)

Autor: Alexandru Pavel / 06 Oct. 2015

Revenire istorică a României. „Stejarii” obtin prima victorie la Cupa Mondială, in fata Canadei

Romania a invins Canada, scor 17-15, dupa ce a fost condusa cu 15-0.

05 Oct. 2015

Lynn Howells mai ramane inca doi ani pe banca "Stejarilor"

Multumita de munca selectionerului galez Lynn Howells, Federatia Romana de Rugby i-a propus acestuia prelungirea contractului.

Autor: Sărmășan Emanuel-Daniel / 05 Oct. 2015

Fijianul Manasa Saulo, suspendat 10 săptămâni la Cupa Mondială de Rugby 2015

Instanța organizatoare a Cupei Mondiale (comisia de disciplină a World Rugby) l-a suspendat pentru 10 săptămâni pe pilierul fijian Manasa Saulo, care evoluează în Superliga Națională la Timișoara Saracens.

Cupa Mondială de Rugby 2015 : Englezul Wayne Barnes va arbitra meciul România-Canada

Meciul României împotriva Canadei va avea loc marți la Leicester, în cadrul Grupei D a Cupei Mondiale de Rugby 2015. Disputa va fi arbitrată de englezul Wayne Barnes, conform Federației Române de Rugby.

Autor: Valentin Maier / 04 Oct. 2015

Suspans și prelungiri în Cupa României la rugby: Timișoara Saracens a câștigat trofeul

Astăzi 4 octombrie de la ora 16:30, se disputa finala Cupei României la Rugby pe StadionulEmil Alexandru din Iași între echipele Timișoara Saracens RCM-UVT și CSA București.

Autor: Viorel Berbece / 04 Oct. 2015

România a anunţat primul XV pentru meciul contra Canadei

Selecţionerul echipei de rugby a României, Lynn Howells, a anunţat primul XV pentru meciul contra Canadei de marţi, penultimul de la această Cupă Mondială.

Autor: Sărmășan Emanuel-Daniel / 04 Oct. 2015

Dezastru la Cupa Mondială de Rugby 2015. „Albionul” părăsește competiția după un test greu de bărbăție cu Wallabies

Ultima mare confruntare a acestei zile super-încărcate de la Cupa Mondială de Rugby 2015 avea să fie între două formații bine clădite, foarte puternice.

Autor: Sărmășan Emanuel-Daniel / 03 Oct. 2015

Cupa Mondială de Rugby 2015 : Confruntare intensă la Newcastle. Africa de Sud-Scoția, 34-16

Pe St. James Park din Newcastle am putut vedea o încleștare de mare efect care opunea două echipe frumoase. E vorba de Africa de Sud-Scoția. Reprezentativa „Springboks” a început fulminant în prima repriză. Scoțienii n-au mai obținut de multă vreme o victorie împotriva sud africanilor, aceasta datează din 2010.

Rugby-ul de calitate continuă pe iarba de la Milton Keynes. Cronică de Cupă Mondială / Japonia-Samoa 26-5

Astăzi iubitorii sportului cu balonul oval vor avea avea parte o zi plină de rugby la Cupa Mondială din 2015. Prima încleștare cu adevărat interesantă a fost cea dintre Japonia și Samoa, ambele având câte patru puncte acumulate în Grupa B.

Autor: Nicolas Grama / 03 Oct. 2015

Noua Zeelandă s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale, după 43-10 cu Georgia

Noua Zelandă a forțat suficient cât să câștige meciul și să obțină punctul bonus ofensiv.

Autor: Nicolas Grama / 02 Oct. 2015

Franța, prima echipă calificată în sferturile Cupei Mondiale de rugby, după 41-18 cu Canada

Selecționata Franței, vicecampioana mondială, și-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby după a treia victorie la turneul din Anglia.

Autor: Viorel Berbece / 01 Oct. 2015

Ţara Galilor-Fiji 23-13 în grupa A a Cupei Mondiale de Rugby

Selecţionata de rugby a Ţării Galilor a făcut un pas mare spre sferturile Cupei Mondiale, după victoria muncită cu Fiji.

Autor: Nicolas Grama / 29 Sept. 2015

Tonița, accidentat, va fi înlocuit de Nistor în echipa de rugby a României, la Cupa Mondială

Ovidiu Toniţa, autorul singurului eseu al României în meciul cu Irlanda, a avut ghinion și a suferit o luxaţie la un deget de la mâna stângă.

Autor: Sărmășan Emanuel-Daniel / 27 Sept. 2015

Cupa Mondiala de Rugby 2015: Stejarii au luptat cu loialitate, in ciuda unei infrangeri dureroase. Romania-Irlanda, 10-44

“Stejarii” au dat un adevarat test de barbatie astazi la Londra impotriva reprezentativei “trifoiului” care ocupa pozitia a 3-a in ierarhia mondiala. Partida a contat pentru Grupa D a Cupei Mondiale de Rugby. Lotul Romaniei a fost increzator inaintea confruntarii cu Irlanda.

Cupa Mondială de Rugby 2015: Cronica unei încleștări cu un final apoteotic. Anglia – Țara Galilor, 25-28

Echipa Angliei a fost învinsă de Țara Galilor cu scorul 28-25 (9-16), sâmbătă seara, pe legendarul stadion Twickenham din Londra, într-un meci care a contat pentru Grupa A a Cupei Mondiale de Rugby.