Inedit / Kosovo a obținut o medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Rio

Kosovo este unul dintre cele mai noi state ale lumii, care și-a autodeclarat independența în 2008 și are doar 1,8 milioaane de locuitori.

Marius Vizer, președintele Federației Internaționale de Judo, sprijină Rusia și susține că sportivii ar fi victimele unui nou „Război Rece”

Federația Internațională de Judo (IJF) se solidarizează cu Rusia, în recentul scandal al excluderii atleților ruși de la Jocurile Olimpice.

Autor: Emanuel-Daniel Sărmășan / 24 Apr. 2016

Medalie de bronz pentru românul Daniel Națea la Campionatele Europene din Rusia

Sportivul român, Daniel Națea a capturat medalia de bronz la categoria +100kg, la Campionatele Europene din Rusia (Kazan).

Autor: Maria Sorescu / 25 Mar. 2016

Judoka Monica Ungureanu a câștigat Grand Prix-ul de la Tbilisi

Judoka Monica Ungureanu a avut parte de câteva zile perfecte la întrecerea din Georgia.

Autor: Nicolas Grama / 26 Noi. 2015

Andreea Chițu a câștigat Grand Prix-ul de la Jeju

Andreea Chițu obține o nouă performanță remarcabilă pe final de an. Sportiva a câștigat categoria 52 kg, în cadrul Grand Prix-ului de judo de la Jeju (Coreea de Sud).

Autor: Nicolas Grama / 23 Noi. 2015

Florin Daniel Lascău a fost ales președintele Federației Române de Judo

Fostul judoka Florin Daniel Lascău a fost ales luni președintele Federației Române de Judo, cu o majoritate remarcabilă.

Autor: Valentin Maier / 14 Oct. 2015

Competițiile de judo ale lunii octombrie

În perioada următoare, Federația Română de Judo a prevăzut organizarea mai multor competiții de judo.

Autor: Maria Sorescu / 18 Sept. 2015

Performanța zilei vine din judo: aur pentru Ștefania Dobre la Europenele de juniori din Austria

Sportiva noastră a avut din nou o evoluție încântătoare la o competiție importantă.

01 Sept. 2015

Interviu exclusiv cu judocanul Mircea Croitoru: "Vreau să devin campion olimpic!”

Mircea Croitoru este un judocan din noul val. Recent a câștigat Cupa Europeană de la Deva, la juniori, la categoria +100kg și are în vitrină numeroase medalii importante.

Autor: Maria Sorescu / 30 Aug. 2015

Judocanul francez Teddy Riner scrie istorie. A cucerit al 8-lea aur la Mondiale

Teddy Riner este un fenomen în lumea judo-ului, iar în ciuda faptul că acest an a fost presărat cu accidentări, francezul a reușit să învingă concurența.

27 Aug. 2015

Interviu exclusiv cu judocanul Koncz Botond: „Vreau să particip la Jocurile Olimpice din 2020”

Ziarul de Sport vă propune un nou interviu interesant, cu un sportive talentat din lumea judo-ului. Koncz Botond este din Miercurea Ciuc și a câștigat recent medalia de bronz la Cupa Europeană de la Deva.

Autor: Viorel Berbece / 26 Aug. 2015

Corina Căprioriu ia și ea argintul la Mondialul de judo

Vicecampioana olimpică la categoria 57 de kilograme, Corina Căprioriu a făcut un concurs foarte bun la Mondialul de judo, organizat în Astana (Kazahstan). Doar o japoneză a învins-o pe tatami, în ultimul act al competiției.

Autor: Viorel Berbece / 25 Aug. 2015

Andreea Chițu obține medalia de argint la Mondiale

Andrea Chițu a făcut un concurs bun la Mondialul de Judo, organizat în Astana (Kazahstan), fiind învinsă doar în finală, de marea favorită, Misato Nakamura.

Autor: Maria Sorescu / 24 Aug. 2015

Judo de viitor: 16 medalii pentru România, la Cupa Europeană de juniori

Judo-ul românesc promite un viitor de succes. Cel puțin aceasta poate fi una din concluziile Cupei Europene de judo rezervată juniorilor.

30 Iul. 2015

Judokanul Răzvan Ciolan aduce o nouă medalie pentru România la FOTE

Răzvan Ionuț Ciolan a mărit numărul de medalii pentru România la Festivalul Olimpic al Tineretului European, după ce a obținut argintul la categoria de 73 de kilograme.