Week-end plin de medalii pentru judoka români in străinătate

Judoul românesc a avut un final  de săptămână fructuos. Competitiile desfășurate la Tiumen (Rusia) și Sindelfingen (Germania) au adus numoeroase locuri pe podium.

Andreea Chițu, la categoria 52 kg, și Loredana Ohâi, la categoria 57 kg, au cucerit medaliile de bronz la Grand Slam-ul de la Tiumen (Rusia). Andreea Chițu a fost învinsă de japoneza Misato Nakamura in semifinale, iar în meci pentru medalia de bronz a învins-o pe israelianca Roni Schwartz.

La 57 kg, Loredana Ohâi a pierdut în semifinale cu americanca Marti Malloy. În meci pentru medalia de bronz, Loredana s-a impus în fața taiwanezei Lien Chen-Ling. Corina Căprioriu, care a concurat tot la 57 kg, s-a clasat pe locul VII.

La Cupa Europeană de judo de la Sindelfingen (Germania), România a obtinut un aur prin Violeta Dumitru (cat. 48 kg) și două locuri trei, Cristina Matei și Roxana Ioancă (ambele cat. 52 kg).

Violeta Dumitru s-a impus la categoria 48 kg după ce a trecut pe rând de Julia Rotthoff (Germania), în sferturi, Katharina Menz (Germania), în semifinale, și de italianca Angela Giamattei, în finală.

Autor: Nicolae Comănescu / 13 Mar. 2024