CS U Craiova a câștigat Liga de Tineret și va juca în UEFA Youth League

Autor: Nicolae Comănescu

CS Universitatea Craiova începe să aibă rezultate și la nivelul echipelor de juniori și tineret. Echipa de sub 18 ani a clubului a câştigat Liga de Tineret, după ce a învins-o în finală pe UTA cu scorul de 3-1.

În urma acestui succes, CSU Craiova va reprezenta România în viitorul sezon al UEFA Youth League. După o primă repriză ternă, cele două echipe au ieșit la joc.

CS U Craiova a deschis scorul prin Alexandru Melniciuc (minutul 46). Ahmet Ekmekci a egalat două minute mai târziu pentru UTA. Denis Dragu (minutul 71) şi David Barbu (minutul 83) au adus victoria pentru craioveni. Mijlocașul David Sala a fost ales jucătorul finalei Ligii de Tineret.

În Liga de Tineret au participat cele mai bune 24 de echipe din clasificarea academiilor, acestea utilizând jucători Under-18, cu posibilitatea de a putea folosi trei fotbalişti peste limita de vârstă, dar fără a depăşi categoria Under-21.

Universitatea Craiova: 33. Vlăsceanu (GK) – 13. Fărăgău (3. Mocanu 80′), 5. Mitrache, 4. Brășfăleanu, 2. Dragu (15. Raicovici 80′) – 8. Lăpădătescu-cpt. – 24. Sala, 14. Rareș (10. Cîrpici 67′)- 7. Călin (11. Tamaș 67′), 17. Baiaram (20. Barbu 13′) – 9. Melniciuc
Rezerve: 1. Găgeatu – 6. Domnu, 19. Popa, 27. Dumitru
Antrenor: Ștefan Florescu

UTA Arad: 1. Mociu (GK) – 2. Bokse (13. Manoilă 87′), 3. Iurasciuc, 4. Bota-cpt., 5. Anișorac – 27. Ristin, 14. Cibi (21. Salka 87′) – 9. Ekmekci (11. Bădău 79′) – 10. Popa, 18. Kyrychenko, 16. Ronai (98. Nica 67′)
Rezerve: 12. Bîrlădean – 8. Vîlcu, 17. Morar, 19. Mitu, 25. Joldea
Antrenor: Costel Boșogel

În finala mică, FCSB a învins Farul cu 5-0.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024