Farul, campioană, după o victorie de poveste cu FCSB

Autor: Nicolae Comănescu

Farul Constanţa și FCSB au oferit un meci de infarct în urma căruia echipa lui Gheorghe Hagi a devenit campioană. FCSB a condus cu 2-0, dar a pierdut meciul în fața Farului, care s-a încoronat campioană a României cu o etapă înainte de final. Și probabil că gusutul succesului nu ar fi fost atât de dulce dacă meciul ar fi fost rezolvat repede.

Desfășurarea a fost demnă de film. Oaspeții au început tare la Ovidiu şi au condus cu 2-0 după golurile marcate de Şut, cu un şut superb de la distanţă, în minutul 9, şi de Compagno, din faţa porţii, în minutul 17.

Impulsionați de un public efervescent, puștii lui Hagi au început să preseze, iar insistenţa Farului a dat roade în minutul 42, când Mateus Santos a înscris cu o lovitură de cap, la o greşeală a portarului Târnovanu.

În partea secundă, Farul a stat mai bine fizic, a avut o posesie superioară, iar Tudor Băluţă a egalat cu o lovitură de cap, în minutul 58, dintr- centrare a lui Casap. În continuare s-a jucat pe contre, dar tot gazdele au fost mai inspirate și au marcat golul victoriei în minutul 85, prin Louis Munteanu, aducând titlul în vitrina Farului.

Farul a învins-o pe FCSB în trei din cele patru meciuri jucate în acest sezon, cu 3-1 (acasă) şi 3-2 (în deplasare) în sezonul regulat, iar acum cu 3-2. FCSB s-a impus în play-off cu 2-1.

Farul Constanța: Aioani – Kiki (Sîrbu 67), Larie, Artean, Borza (V. Morar 77) - T. Băluţă, Nedelcu (K. Boli 66), Grameni (Casap 56) - Ad. Mazilu (Enes Sali 56), L. Munteanu, Mateus Barbosa. Antrenor: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm (I. Cristea 46), Radunovic - Ov. Popescu (Miculescu 80), Ad. Şut, Olaru - Oct. Popescu (Cordea 46), Compagno, Fl. Coman (Omrani 90). Antrenor: Elias Charalambous

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.