Liga 1: Chindia a retrogradat la inaugurarea stadionului, FC Argeș merge la baraj alături de UTA

Autor: Nicolae Comănescu

Liga 1 a decis echipele care retrogradează și care merg la baraj în ultima etapă din play-out. Trei meciuri s-au disputat la aceeași oră: Chindia Târgoviște-FC Voluntari, FC Argeș-Petrolul Ploiești și UTA- FC U Craiova.

La Târgoviște, Chindia a jucat primul meci pe noul stadion, în fața unui public entuziasmat de posibilitatea de a-și susține favoriții într-un meci esențial pentru supraviețuirea în Liga 1. Numai că echipa lui Toni Petrea a jucat catastrofal în prima repriză, iar FC Voluntari a condus cu 2-0 la pauză, grație golurilor reușite de Damașcan (minutul 42) și Meleke (minutul 45+2).

Chindia a revenit în joc prin Neguţ, care a redus din diferenţă în minutul 48, iar în minutul 75 gazele au egalat printr-un şut superb al lui Şerban. Deși au forțat pe final, târgoviștenii nu au mai avut forța de a înscrie și golul al treilea și au retrogradat direct.

De acest rezultat a profitat FC Argeș, care a câștigat ușor meciul cu Petrolul Ploiești, scor 3-0. Piteştenii au deschis scorul în minutul 27, când Tofan a împins în plasă pasa oferită de Calcan în faţa porţii adverse. Ploieştenii au avut un gol după consultarea VAR, după care Petrolul a rămas în zece oameni în minutul 62.

Robert Moldoveanu a avut o intrare dură la Rizzi și arbitrul Marcel Bîrsan a acordat cartonaşul roșu după consultarea VAR. Tot după intervenția arbitrajului video a fost eliminat și Irobiso, iar în nouă oameni, Petrolul nu a mai emis pretenții. Pe final, în minutul 86, Jobello şi Jakolis au marcat, iar FC Argeș s-au impus cu 3-0.

FC Argeș merge la barajul de salvare de la retrogradare alături de UTA. Arădenii au terminat la egalitate cu FC U Craiova. După o primă repriză modestă, gazdele au deschis scorul în minutul 48 prin Postolachi, care a marcat dintr-un corner executat de Ubbink și a ajuns la 10 goluri în campionat. Internaționalul moldovean a mai avut un gol anulat după intervenţia VAR. Oaspeţii au profitat, iar van Durmen a egalat în minutul 75, din pasa lui Bahassa. Pe final, niciuna dintre echipe nu a mai forțat, arătând că sunt mulțumite cu acest egal.

FCU Craiova câştigă play-out-ul Superligii, cu 36 de puncte, fiind urmată de FC Voluntari și Petrolul, cu câte 34 de puncte.

UTA se va lupta pentru un loc în Liga 1 cu FC Buzău, iar FC Argeș se va confrunta cu Oțelul sau Dinamo.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024