Mendilibar, antrenorul care a retrogradat cu ultimele două echipe pe care le-a pregătit, dar care duce Sevilla în finala Europa League

Autor: Dan Voinea

La sfârșitul lui martie, Sevilla era într-o situație disperată. Se afla la doar două puncte peste linia retrogradării și a decis să îl demită pe Jorge Sampaoli. Numirea noului antrenor, al treilea de la începutul sezonului, a stârnit rumoare în presa spaniolă.

Șefii clubului andaluz au fost chiar ironizați pentru că încercau redresarea corabiei cu un tehnician, Jose Luis Mendilibar, care retrogaradase cu ultimele două echipe pe care le pregătise, Eibar și Alaves. Cea mai importantă grupare la care activase antrenorul de 62 de ani până la a-i prelua pe andaluzi a fost, doar pentru o scurtă perioadă de timp, Bilbao. Iar cea mai mare performanță, promovarea în La Liga cu Valladolid, în 2007.

Scepticii preconizau deja că urmează a treia retrogradare consecutivă pentru Mendilibar, de data aceasta cu o echipă de tradiție a fotbalului spaniol. Nu s-a întâmplat însă așa, ci mai degrabă o minune, o ''remontada'' spectaculoasă. În 12 meciuri în toate competițiile cu Mendilibar pe bancă, Sevilla a pierdut o singură dată, 0-2 cu Girona. Iar într-un clasament care ia în calcul meciurile de la venirea noului antrenor, Sevilla ar fi prima în campionat!

Cu șase victorii o remiză și o înfrângere în La Liga, Mendilibar a dus echipa de la retrogradare până la un punct de ultima poziție care duce în cupele europene. Un loc  pe care îl poate obține și prin parcursul din Europa League. Sevilla, cu Mendilibar la timonă, a eliminat două nume grele în sferturi și semifinale, Manchester United și Juventus, fără să piardă vreun meci din cele patru. Mendilibar și-a păstrat modestia și discreția care l-au caracterizat pe parcursul carierei. Nu a făcut declarații sforăitoare, nu și-a asumat vreun merit, preferând să-și crediteze jucătorii cu acest mic miracol.

După ce i-a învins pe Ten Hag și Allegri, Mendilibar se pregătește acum de un duel de gală cu Jose Mourinho. Și, de ce nu, de cea mai importantă performanță a carierei. Iar statistica e de partea lui. Sevilla e la a șaptea finală în Europa League, iar până acum nu a pierdut niciuna. Ultimul act, Sevilla - Roma, e găzduit de Budapesta, pe 31 mai.

Poate te interesează şi:

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mai 2023

Mutări în Liga 1: Rapid l-a adus pe Oaidă de la FCSB. CSU Craiova renunță la Mitrea

 Liga 1 s-a încheiat, iar câteva dintre echipele implicate în play-off au început deja să facă schimbări în loturile de jucători.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mai 2023

Olimpia U Cluj, campioana României la fotbal feminin, după o victorie decisivă cu Poli Timișoara

 Olimpia Cluj și Poli Timișoara s-au luptat pentru titlul de campioană națională.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mai 2023

CS U Craiova a câștigat Liga de Tineret și va juca în UEFA Youth League

 CS Universitatea Craiova începe să aibă rezultate și la nivelul echipelor de juniori și tineret.

Ştiri recente:

Autor: Dan Voinea / 30 Mai 2023

Încă o româncă eliminată în primul tur la Paris

 Cîrstea a cedat în trei seturi în fața unei jucătoare mai slab clasată.

Autor: Dan Voinea / 29 Mai 2023

Mesajul politic transmis de Djokovic pe arena Philippe Chatrier după calificarea în turul secund la Roland Garros

Tensiunile dintre Kosovo și Serbia au luat amploare în ultima perioadă.

 

 
Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mai 2023

Mutări în Liga 1: Rapid l-a adus pe Oaidă de la FCSB. CSU Craiova renunță la Mitrea

 Liga 1 s-a încheiat, iar câteva dintre echipele implicate în play-off au început deja să facă schimbări în loturile de jucători.