Klinsmann, debut cu o remiză pe banca naționalei Coreei de Sud

Autor: Dan Voinea

Jurgen Klinsmann a preluat naționala asiatică luna trecută, iar așteptările sunt mari. Predecesorul său, Paulo Bento, i-a dus pe sud-coreeni până în optimile mondialului din Qatar, când Son și compania au fsot eliminați de Brazilia.

Atacantul lui Tottenham a fost protagonist la debutul lui Klinsmann. Son a reușit o dublă în prima repriză în amicalul de la Ulsan în compania Columbiei, dar sud-americanii au revenit în partea secundă și meciul s-a încheiat 2-2.

Klinsmann încearcă să-i ducă pe sud-coreeni către trofeu la Cupa Asiei găzduită de Qatar în august și să obțină calificarea la mondialul din 2026.

Fostul antrenor al Germaniei și Statelor Unite a avut o carieră impresionantă ca jucător. Cu naționala a fost campion mondial, european și a cucerit bronzul la JO din 1988. A câștigat Cupa Uefa cu Inter, iar cu Bayern a fost campion în Bundesliga și a triumfat în Cupa Uefa.

Autor: Pompiliu Constantin / 16 Mai 2024

Magia Cupei: Corvinul Hunedoara ne arată farmecul acestei competiții

În ciuda unui format competițional total neatractiv, după cum este cel gândit de FRF, Cupa României la fotbal ne arată că mai are o urmă de farmec.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mai 2024

Rețeta pentru promovarea lui Como în Serie A: mulți bani, Fabregas și Henry

După o absență de 21 de ani, Como a revenit în Serie A.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024