Mai clar decât la masa verde. Sepsi a zdrobit-o pe FC Universitatea Craiova și merge în play-off

Autor: Nicolae Comănescu

Mult așteptata confruntare dintre Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și FC Universitatea Craiova, decisivă pentru ultimul loc din play-off, s-a dovedit mai dezechilibrată decât se aștepta oricine.

Gruparea covăsneană avea ca singură opțiune victoria și a câștigat cu 4-0, în meciul contând pentru etapa a 23-a, iar în aceste condiții va juca alături de primele cinci clasate.

În fața unui stadion plin, dar fără fanii oaspeților, băieții lui Cristiano Bergodi au făcut o primă repriză formidabilă. Sepsi a deschis scorul rapid prin Nicolae Păun, în minutul 7, după o minge respinsă de portarul Ionuţ Gurău la centrarea lui Marius Ştefănescu.

Gazdele au presat în permanență și şi-au dublat avantajul în minutul 16, când şutul lui Mihai Bălaşa a fost respins în propria poartă de goalkeeper-ul craiovean. Cu o Craiovă adormită, sub privirile unui Nicolo Napoli neputincios, alb-roșii au continuat să atace și au mai punctat o dată până la pauză.

Mijlocaşul croat Adnand Aganovic a înscris în minutul 44  al treilea gol al covăsnenilor, cu un şut de la 25 de metri, deviat de un fundaş, astfel că Gurău nu avea ce să facă.

Oltenii au făcut câteva schimbări la pauză, dar Sepsi a risipit orice speranță de revenire a băieților lui Napoli. Atacantul slovac Pavol Safranko a închis tabela în minutul 48, cu o reluare din apropiere, după ce Mihai Bălaşa a trimis mingea în bară, la un corner.

După al patrulea gol, Sepsi nu a mai forțat și tabela a rămas încremenită la 4-0, ceea ce face acest rezultat mai categoric decât ceea ce se decisese la masa verde în urma întreruperii meciului.

Vă reamintim că la data de 29 ianuarie, meciul dintre cele două cluburi a fost suspendat definitiv în minutul 26, la scorul de 0-0, din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor craioveni. Comisiile FRF au decis rând pe rând victoria la masa verde pentru Sepsi, apoi rejucarea meciului.

Sepsi: Niczuly - R. Dimitrov, D. Ciobotariu, M. Bălaşa, A. Dumitrescu - N. Păun (I. Gheorghe 82), C. Matei (Tudorie 71), J. Rodriguez (Papa 68) – M. Ştefănescu, Safranko (Rondon 71), Aganovic (Francisco Junior 82). Antrenor: Cristiano Bergodi

FCU Craiova: Gurău - R. Negru (Paramatti 46), Duarte, Danny Henriques, Huyghebaert (Mascarenhas 65) - D. Albu, V. Achim - G. Ganea (Piccolomo 65), Bauza, Bahassa - A. Chiţu (Sidibe 46). Antrenor: Nicolo Napoli

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.