Autor: Nicolae Comănescu
Gimnastica românească intrase de multă vreme într-un con de umbră, dinspre care puține raze de soare au răzbătut. Cupa Mondială de gimnastică de la Doha ne-a revelat însă o sportivă cu potențial uriaș.
Numele ei este Sabrina Maneca Voinea, are 15 ani, s-a remarcat anul trecut la Europenele de juniori, iar acum a obţinut două medalii de aur, cu execuții complicate și bine realizate. Ea s-a impus la bârnă şi la sol.
La bârnă, Voinea a fost notată cu 13.766, cu care a obținut medalia de aur. Pe podium au mai urcat Anna Lashchevska ( Ucraina - 13.333) şi Emma Leonie Malewski (Germania - 13.233).
În finală la sol, gimnasta tricoloră a fost notată cu 13.600, iar pe podium au mai urcat Chiaki Hatakeda (Japonia, 12.900) şi Breanna Scott (Australia, 12.800).
Iată mai jos prestația ei la sol:
Sabrina Voinea și-a trasat ca obiective să câștige o medalie la Campionatele Mondiale și la Jocurile Olimpice.
Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.
YOLO Events, organizatorul celei mai mari serii de evenimente multisport din România, anunță lansarea unui parteneriat strategic cu Ajungem MARI, programul educațional pentru copiii și tinerii instituționalizați al Asociației Lindenfeld.
Turul României 2025 la ciclism vine cu noutăți interesante în acest an, atât legate de traseu, cât și de televizare. Toate detaliile în cele ce urmează!
Înotătorul român David Popovici a scris o nouă pagină de istorie.
Vă propunem să trecem în revistă împreună cele mai spectaculoase zece meciuri de la Campionatele Mondiale. Articol realizat cu ajutorul AI.
YOLO Events, organizatorul celei mai mari serii de evenimente multisport din România, anunță lansarea unui parteneriat strategic cu Ajungem MARI, programul educațional pentru copiii și tinerii instituționalizați al Asociației Lindenfeld.
La capătul unui scenariu care îți taie respirația pe Stadionul „Prințul Moulay Abdellah”, Leii din Teranga au cucerit duminică, 18 ianuarie 2025, a doua lor stea continentală. Un succes obținut cu multă suferință și marcat de controverse, în fața unui Maroc combativ până în ultima secundă.