Sărituri cu schiurile: Germanul Andreas Wellinger și norvegianca Anna Odine Stroem au câștigat întrecerile individuale de la Râșnov

Autor: Mihai Constantin

Cupa Mondială de sărituri cu schiurile a fost găzduită la Râșnov, iar fanii au venit în număr mare la întrecerile individuale.

Germanul Andreas Wellinger a câştigat concursul individual masculin. Neamțul a avut un total de 240,4 puncte, după sărituri de 94 şi 99 de metri. Podiumul a fost completat de slovenul Ziga Jelar, cu 240,2 puncte (91,5 m, 98,5 m), şi de un alt german, Karl Geiger, cu 237,9 puncte (91 m, 99 m).

Daniel Andrei Cacina s-a clasat pe locul 29, cu 190,7 puncte, după sărituri de 90,5 m şi 82,5 m.

Mihnea Alexandru Spulber a ocupat locul 30, cu 86,1 puncte (85 m), Andrei Feldorean s-a clasat pe 44, cu 80,5 puncte (79,5 m), iar Nicolae Sorin Mitrofan a fost ultimul, pe 47, cu 69,2 puncte (71,5 m).

În clasamentul general al Cupei Mondiale, pe primul loc se află norvegianul Halvor Egner Granerud, cu 1.652 puncte, urmat de polonezul Dawid Kubacki, cu 1.359 puncte, şi de slovenul Anze Lanisek, cu 1.096 puncte. Wellinger a urcat pe locul 6, cu 743 de puncte. Românul Cacina a bifat primele două puncte şi se află pe locul 77.

În competiția feminină s-a impus sportiva norvegiană Anna Odine Stroem. Ea a acumulat 98,1 puncte, după o săritură de 84 de metri, în urma anulării manşei secunde, din cauza vântului prea puternic.

Austriaca Eva Pinkelnig, liderul Cupei Mondiale, s-a clasat pe locul secund, cu 97,1 puncte (86,5 metri), podiumul fiind completat de o altă reprezentantă a Austriei, Julia Muehlbacher, cu 95,7 puncte (83 m).

Românca Diana Haralambie a ocupat locul 11, cu 83,5 puncte, după o săritură de 81,5 metri, iar Alessia Mîţu-Coşca a încheiat pe 35, cu 47,8 puncte (64,5 m).

În clasamentul general al Cupei Mondiale feminine, Eva Pinkelnig conduce cu 1.482 puncte, urmată de Katharina Althaus, cu 1.202 puncte, şi Anna Odine Stroem, 1.030 puncte, etc. Haralambie se urcat pe locul 26, cu 131 de puncte.

Cupa Mondială de la Râşnov se va încheia cu proba de Super Team masculin, programată duminică (ora 17:10).

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024