Farul revine pe primul loc în Liga 1, după victoria cu CSU Craiova. Puștiul Mazilu, revelația meciului

Autor: Nicolae Comănescu

Farul Constanţa a profitat de eșecul lui CFR Cluj cu FCSB. Echipa lui Gheorghe Hagi a obținut o victorie meritată în fața celor de la CS Universitatea Craiova.

Pe un ger năpraznic la Ovidiu, constănțenii au făcut o primă oră excelentă în meciul care a contat pentru etapa a 24-a din Superligă. În absența lui Alibec (suspendat), Hagi a improvizat cu un puști de 17 ani, a cărui calitate s-a văzut foarte repede.

Adrian Mazilu, în vârstă de doar 17 ani, a fost titularizat și a marcat devreme. În minutul 6, constănțeanul a fost lansat perfect, iar tânărul atacant l-a învins cu sânge rece pe Arlauskis.

Același Mazilu a mai ratat de două ori, în minutele 13 şi 24. În minutul 34, Farul și-a mărit avantajul după o mare eroare a lui Arlauskis. Portarul lituanian a provocat un penalti ciudat, intrând pur şi simplu în M. Popescu. Arbitrul Andrei Chivulete a dictat lovitură de pedeapsă după ce a consultat VAR-ul, iar Larie a transformat-o în minutul 34.

În repriza secundă, CS Universitatea Craiova a echilibrat jocul, iar oltenii au redus din diferenţă prin Nistor, din pasa lui Işfan (min. 58), însă oaspeţii nu au avut forţa de a egala situaţia pe tabelă şi Farul s-a impus cu 2-1, devenind lider în clasament, cu 51 de puncte. CS U Craiova este la 10 puncte în spate.

Cei doi antrenori au avut stări de spirit diferite după joc:

„Ne place să fim acolo, pe primul loc, am câştigat două meciuri importante. Vor fi multe echipe bune care se vor bate la titlu. Diferenţa o va face echipa care va avea constanţă şi va fi în formă în play-off. Vin şi suporterii, vom fi împreună, ne vom urca şi pe garduri, se va aprinde o flacără frumoasă la Constanţa şi vom face istorie”, a declarat Gheorghe Hagi.

„Am jucat slab, modest. La pauză aş fi făcut mai multe schimbări, dar mai erau 45 de minute şi nu puteam să schimbăm toată echipa. Lotul este valoros, dar trebuie să ne schimbăm mentalitatea. Am intrat relaxaţi, am crezut că mingea va veni la noi, dar fără efort mingea nu vine la noi. Pe viitor poate vom face câteva modificări în echipă, aşa cum am făcut la pauză. În campionat nu este nimic pierdut, eu asta cred. Mai sunt şase etape din campionatul regular, apoi încă zece în play-off, mai sunt deci 16 meciuri. Dar noi trebuie să ne schimbăm atitudinea”, a declarat Eugen Neagoe

Echipele folosite:

FARUL: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - Artean, T. Băluţă (Doukoure 78), Grameni (Casap 62) - Ad. Mazilu (I. Cojocaru 62), L. Munteanu (Sali 46), V. Morar (Criciuma 62). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Arlauskis – Martic (Ndong 46), V. Găman (Mateiu 46), Raul Silva, Vătăjelu - Al. Creţu (Koljic 73), Screciu, Nistor - Işfan (Roguljic 73), Rivaldinho (Markovic 46), A. Ivan. ANTRENOR: Eugen Neagoe