Victorie importantă pentru Lucescu în lupta pentru titlu din Grecia. PAOK a dat de pământ cu Panathinaikos

Autor: Mihai Constantin

PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a câștigat la scor de neprezentare derbyul cu Panathinaikos, din etapa a 19-a a Superligii Greciei.

PAOK s-a impus cu 3-0 în infernul de la Atena, pe terenul lui Panathinaikos. Ruben Perez și-a marcat în proprie poartă în finalul primei reprize și a deblocat tabela. Imediat după ieșirea de la cabine, Zivkovic a făcut 2-0, pentru ca numai 6 minute mai târziu, Konstantelias să ducă scorul la 3-0.

Echipa lui Răzvan Lucescu a reintrat astfel în calculele pentru titlu, regăsindu-se pe poziția a treia, la șase puncte în urma lui Panathinaikos și cinci în urma lui AEK Atena, cu șapte etape înainte de a intra în play-off.

Victoria cu Panathinaikos vine la numai patru zile după un alt duel cu echipa din Atena, în Cupă, câștigat de asemenea de elevii lui Lucescu, scor 2-0. Iar următorul meci va fi tot împotriva lui PAO, returul sferturilor de finală din Cupa Greciei. Dacă va reuși să își păstreze avantajul de două goluri, PAOK va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Apollon Paralimniou și Lamia (în tur 1-2).

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Ian. 2023

Ianis Hagi a revenit într-un meci oficial după mai bine de un an

Ianis Hagi se accidentase la ligamentele genunchiului în debutul anului 2022 și tot atunci a fost operat.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Ian. 2023

Fotbalul românesc, un contract mai aproape de lumea civilizată

Fotbaliștii din competițiile României care vor semna contracte pe viitor o vor face într-un cadru legal mai bine definit.

Borussia Dortmund a transferat un belgian de 16 ani

Borussia Dortmund este renumită pentru faptul că lansează fotbaliști tineri la vârste fragede.

Anastasia Gubanova, campioană europeană la patinaj artistic. Reprezentanta României, în top 10

Rusoaicele Kamila Valieva, Ana Șcherbakova și Alexandra Trusova au lipsit de la Campionatul European de patinaj artistic

Arina Sabalenka, campioană la Australian Open. Reacții și schimbări de clasament

La 24 de ani, Arina Sabalenka a câștigat primul său trofeu de Grand Slam.