Victorie importantă pentru Lucescu în lupta pentru titlu din Grecia. PAOK a dat de pământ cu Panathinaikos

Autor: Mihai Constantin

PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a câștigat la scor de neprezentare derbyul cu Panathinaikos, din etapa a 19-a a Superligii Greciei.

PAOK s-a impus cu 3-0 în infernul de la Atena, pe terenul lui Panathinaikos. Ruben Perez și-a marcat în proprie poartă în finalul primei reprize și a deblocat tabela. Imediat după ieșirea de la cabine, Zivkovic a făcut 2-0, pentru ca numai 6 minute mai târziu, Konstantelias să ducă scorul la 3-0.

Echipa lui Răzvan Lucescu a reintrat astfel în calculele pentru titlu, regăsindu-se pe poziția a treia, la șase puncte în urma lui Panathinaikos și cinci în urma lui AEK Atena, cu șapte etape înainte de a intra în play-off.

Victoria cu Panathinaikos vine la numai patru zile după un alt duel cu echipa din Atena, în Cupă, câștigat de asemenea de elevii lui Lucescu, scor 2-0. Iar următorul meci va fi tot împotriva lui PAO, returul sferturilor de finală din Cupa Greciei. Dacă va reuși să își păstreze avantajul de două goluri, PAOK va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Apollon Paralimniou și Lamia (în tur 1-2).

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024