Week-end prolific pentru câțiva fotbaliști români în străinătate

Autor: Mihai Constantin

Fotbalul românesc este în vacanță, nu și fotbaliștii români care evoluează în campionatele din străinătate. Câțiva dintre ei s-au remarcat în acest final de săptămână.

Dorin Rotariu a marcat golul echipei Atromitos în meciul încheiat la egalitate, scor 1-1, în deplasare, cu formaţia Lamia, în etapa a 18-a a campionatului Greciei. Mijlocașul a jucat tot meciul și a înscris în minutul 8. În clasament, Atromitos este pe locul 7, cu 23 de puncte.

Olimpiu Moruțan a fost din nou unul dintre cei mai buni fotbaliști ai echipei sale, Pisa. Românul a marcat, dar echipa sa a pierdut, 1-2, cu Cittadella. Marius Marin a fost și el titular alături de Olimpiu Moruţan.

Moruţan a înscris în minutul 60, când Cittadella conducea deja cu 2-0. Moruţan a fost integralist şi a avut o evoluţie bună, Marius Marin a fost înlocuit în minutul 69 de Toure, iar Adrian Rus a rămas pe banca de rezerve.

Parma, fără Dennis Man, a cedat cu 0-4 la Bari, unde Valentin Mihăilă a intrat în minutul 55.

În Perugia – Palermo 3-3, Ionuţ Nedelcearu a fost integralist la oaspeţi.

Și mijlocaşul Alexandru Mitriţă a marcat un gol pentru echipa Al-Raed, antrenată de Marius Şumudică, în înfrângerea suferită acasă, scor 2-4 cu Al Feiha. Portarul Silviu Lung jr a fost și el titular. Al-Raed se află pe locul 11 cu 16 puncte. În Saudi Pro League evoluează 16 echipe.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Mar. 2024

Messi reflectează asupra retragerii din fotbal

Lionel Messi a vorbit despre o eventuală retragere a sa din fotbal.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024