Înfrângeri în amicale pentru Rapid și CFR Cluj

Amicalul din Antalya dintre Rapid și Sigma Olomouc a început cu o întârziere de 40 de minute. Mutu a fost nemulțumit de calitatea gazonului și a mutat meciul pe un alt teren.

Pintilii venise să vadă Rapidul, dar după schimbarea decisă de Mutu a renunțat și a plecat după ce l-a îmbrățișat pe antrenorul giuleștenilor. În schimb, la meci au asistat selecționerii de la U20 și U21, Pancu și Săndoi.

Rapid a dezamăgit. Cehii s-au impus cu 2-0, dar Mutu e liniștit. ‘’Un duș rece e tot timpul binevenit. Rezultatele din amicale chiar nu contează pentru mine’’, a declarat tehnicianul giuleștenilor pentru Orangesport. Rapid câștigase primele două meciuri de pregătire din Turcia, 3-1 cu maghiarii de la Kecskemeti și 3-2 cu Sariyer.

Și CFR a pierdut, dar în Spania, 0-1 cu Darmstadt. Un gol de senzație al liderului din Zweite Bundesliga a făcut diferența în amicalul de la Oliva Nova. Dintre jucătorii aduși în această iarnă în Gruia, doar Peteleu a fost titular. Țîru și Maglica au evoluat în repriza a doua. În primul amical al iernii, clujenii au remizat cu o altă echipă din liga a doua germană, 1-1 cu Holstein Kiel.