Rapid, victorie în al doilea amical al iernii. Farul a făcut instrucție cu FC Argeș - Rezultatele echipelor românești în amicale

Autor: Mihai Constantin

Zi plină pentru echipele românești aflate în cantonament. Șapte reprezentante ale Superligii au programate meciuri amicale.

RAPID - Kecskemeti 3-1 (Ionita 49, Luckassen 51, Crepulja 61 / Katona 28)

Rapid a reușit să câștige al doilea amical al iernii, 3-1 în fața maghiarilor de la Kecskemeti, locul 2 in prima liga a Ungariei. După o prima repriză modestă, încheiată în dezavantaj, giuleștenii s-au trezit și au întors soarta partidei. Ioniță a restabilit egalitatea la patru minute după ieșirea de la cabine, iar după alte două minute, Luckassen i-a adus pe baieții lui Mutu în avantaj. Crepulja a închis apoi tabela la 3-1, în minutul 61.

În primul meci amical din stagiul de pregătire din Antalya, trupa lui Adrian Mutu a învins echipa turcă de liga a treia, Sariyer Spor, cu scorul de 3-2.

FARUL CONSTANȚA - FC ARGEȘ 4-1 (Băluță 6, Pitu 13, Munteanu 20, Popescu 63 / Calcan 88)

Farul Constanța s-a impus fără emoții în amicalul cu FC Argeș, disputat la Buftea. Elevii lui Gheorghe Hagi conduceau cu 3-0 încă de la jumătatea primei reprize, după reușitele lui Tudor Băluță, Alexi Pitu si Louis Munteanu. Echipa de la malul mării și-a mărit avantajul prin Mihai Popescu, după o ora de joc. În final, FC Argeș a reușit golul de onoare prin Andreas Calcan, iar Farul - FC Arges s-a terminat 4-1.

Pentru ambele echipe, a fost primul meci din aceasta perioada de pregatire.

CHINDIA TARGOVIȘTE - FK Zira 2-3 (Cooper 11, Orozco 38 / Dyniev 15, Gomes 18, Keyta 70)

Chindia Târgoviște a pierdut la limită amicalul cu FK Zira, locul 4 in Azerbaidjan. Elevii lui Anton Petrea au inceput mai bine jocul si au deschis scorul dupa numai 10 minute, prin Cooper. Imediat insa, azerii au intors soarta partidei.Dyniev si Gomes au marcat la distanta de trei minute. La cabine s-a intrat la egalitate, dupa ce Orozco si-a trecut un nou gol in cont, la fel cum o facuse si in precedentul meci de pregatire. Victoria azerilor a fost asigurata de Keyta, in minutul 70.

Pentru Chindia a fost al doilea meci de pregătire din această iarnă, după victoria obținută în fața elvețienilor de la Aarau, scor 2-1.