Mircea Lucescu și Dinamo Kiev continuă în Liga Campionilor

Autor: Daniel Rădulescu

La 77 de ani, Mircea Lucescu continuă să impresioneze pe banca lui Dinamo Kiev. Echipa sa a câștigat meciul cu Sturm Graz, scor 2-1, în manşa secundă a turului al treilea preliminar din Liga Campionilor.

În meciul disputat în Austria, la Graz, pe arena Graz Liebenau, Hojlund a deschis scorul pentru Sturm Graz, în minutul 27. Deoarece Dinamo Kiev câştigase meciul tur cu 1-0, s-a intrat în prelungiri. Vivcharenko, jucător intrat în minutul 71, a înscris golul egalizator în minutul 97, iar în minutul 112 Tsygankov a tranşat calificarea stabilind scorul final.

”A fost un meci incredibil de greu, împotriva unei echipe foarte bune. A trebui să prevenim controlul jocului de către adversar. Intrarea lui Vivcharenko a fost de bun augur, a evoluat foarte bine și a și înscris. Am prevăzut că intrarea sa va schimba jocul.”, a declarat Mircea Lucescu.

Dinamo Kiev s-a impus cu 2-1 la Graz şi, cu 3-1 în ambele manşe, va juca în play-off-ul Ligii Campionilor, cu echipa portugheză Benfica Lisabona. Sturm Graz va evolua în grupele Conference League.

Autor: Daniel Rădulescu / 11 Aug. 2022

CFR Cluj, FCSB și CS Universitatea Craiova s-au calificat în play-off-ul Conference League

Trei echipe românești din cele patru au reușit calificarea în play-off-ul Conference League. CS Universitatea Craiova a reușit să răstoarne chiar înfrângerea din meciul tur.

Autor: Daniel Rădulescu / 10 Aug. 2022

Real Madrid a câștigat Supercupa Europei

Real Madrid are un start de sezon de excepție. Gruparea antrenată de Carlo Ancelotti a devenit supercampioana Europei.

Autor: Marian Simionescu / 03 Aug. 2022