Verstappen, câștigător al Marelui Premiu de F1 al Arabiei Saudite

Olandezul Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Pe circuitul de la Jeddah, pilotul de la Red Bull a dus o cursă tactică foarte bună.

Pentru Verstappen, acesta a fost cel de-al 33-lea succes din carieră. El l-a egalat, astfel, într-un clasament „all-time” pe finlandezul Kimi Raikkonen.

Pe locul doi s-a clasat Charles Leclerc (Ferrari), iar Carlos Sainz (Ferrari) a terminat al treilea.

Poziţiile 4-10 au fost ocupate de Sergio Perez (Red Bull Racing), George Russell (Mercedes), Esteban Ocon (Alpine), Lando Norris (McLaren), Pierre Gasly (AlphaTauri), Kevin Magnussen (Haas) şi Lewis Hamilton (Mercedes).

Etapa următoare, Marele Premiu al Australiei, va avea loc la 10 aprilie, la Melbourne.

Simone Tempestini a câștigat Raliul Sibiului

Etapa a şaptea a Campionatului Naţional de Raliuri a revenit în mod categoric lui Simone Tempestini.

Autor: Andrei Szabo / 31 Dec. 2020

Lewis Hamilton a devenit cavaler al Imperiului Britanic

Lewis Hamilton a primit un titlu onorific important ca recompensă pentru performanțele sportive.

Autor: Andrei Szabo / 18 Dec. 2020

Mexicanul Sergio Perez va pilota pentru Red Bull

Surpriză în Formula 1. Echipa Red Bull a anunţat cooptarea pilotului mexican Sergio Perez, fost la Racing Point, pentru sezonul viitor.

Autor: Andrei Szabo / 28 Mar. 2022

Arbitrul Ovidiu Hațegan, operat de urgență după un infarct

Ovidiu Hațegan, 41 de ani, cel mai bine cotat arbitru al momentului a suferit un infarct.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Mar. 2022

Xrace 2022. Prima cursă de alergare în zona montană a Buzăului vă propune o experiență deosebită

Zona montană a Buzăului este mai puțin populară, dar asta nu-i știrbește cu nimic frumusețea. Pe acest lucru mizează și organizatorii concursului de alergare Xrace 2022.

Autor: Maria Sorescu / 23 Mar. 2022