Verstappen, câștigător al Marelui Premiu de F1 al Arabiei Saudite

Olandezul Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Pe circuitul de la Jeddah, pilotul de la Red Bull a dus o cursă tactică foarte bună.

Pentru Verstappen, acesta a fost cel de-al 33-lea succes din carieră. El l-a egalat, astfel, într-un clasament „all-time” pe finlandezul Kimi Raikkonen.

Pe locul doi s-a clasat Charles Leclerc (Ferrari), iar Carlos Sainz (Ferrari) a terminat al treilea.

Poziţiile 4-10 au fost ocupate de Sergio Perez (Red Bull Racing), George Russell (Mercedes), Esteban Ocon (Alpine), Lando Norris (McLaren), Pierre Gasly (AlphaTauri), Kevin Magnussen (Haas) şi Lewis Hamilton (Mercedes).

Etapa următoare, Marele Premiu al Australiei, va avea loc la 10 aprilie, la Melbourne.

Carlos Sainz Jr., învingător în premieră în Formula 1

Ferrari se poate felicita că pe lângă Charles Leclerc mai are un pilot competitiv la cel mai înalt nivel.

Autor: Andrei Szabo / 31 Iul. 2021

Simone Tempestini a câștigat Raliul Sibiului

Etapa a şaptea a Campionatului Naţional de Raliuri a revenit în mod categoric lui Simone Tempestini.

Autor: Andrei Szabo / 31 Dec. 2020

Lewis Hamilton a devenit cavaler al Imperiului Britanic

Lewis Hamilton a primit un titlu onorific important ca recompensă pentru performanțele sportive.

Autor: Maria Sorescu / 03 Aug. 2022

Naționala României de volei masculin a debutat cu victorie în preliminariile EURO 2023

Naţionala de volei masculin a învins selecționata Albaniei, cu scorul de 3-0, în primul meci din grupa G preliminară.

Autor: Marian Simionescu / 03 Aug. 2022