Arcada Galați a câștigat Cupa României la volei masculin

Finala Cupei României la volei masculin a fost câștigată destul de clar de campioana en-titre Arcada Galaţi. Echipa pregătită de Sergiu Stancu s-a impus la Turneul Final Four de la Braşov în ultimul act cu Steaua Bucureşti.

Scorul finalei a fost 3-0, pe seturi 25-19, 25-21, 25-23, ceea ce a adus a doua cupă în ultimii 10 ani pentru tânărul club gălățean.

În semifinale, Steaua Bucureşti a eliminat SCM Zalău, cu scorul de 3-0 (26-24, 26-24, 25-17), iar Arcada Galaţi a trecut de SCMU Craiova, cu scorul de 3-1 (22-25, 25-20, 25-14, 27-25).

Steliştii au jucat finala Cupei României după 25 de ani. La rândul său, Arcada a disputat a patra finală din istoria sa şi a cucerit trofeul pentru a doua oară, prima dată fiind în 2017.

Ediţia anterioară a Cupei României a fost câştigată de Dinamo Bucureşti, care a pierdut în sferturile actualei ediţii cu campioana en-titre, Arcada Galaţi.

Echipe:

CSM Arcada Galați

Au jucat: Raič, Šestan, Bala, Talpă, Sobirov, Rangel, Rață, Magdaș, Toro Ramella, Teleleu, Darlaczi, Kantor (libero)

Neutilizați: Butnaru, Cristudor (libero)

Antrenor principal: Sergiu Stancu

CSA Steaua București

Au jucat: Radunovic, Ghionea, Peța, Lopar, Dumitru, Ocunschi, Iftime, Vologa, Matei, Miron, Bontea, Kostic, Lakcevic (libero)

Neutilizați: Romanescu (libero)

Antrenor principal: Silviu Oancea

02 Mar. 2025

Echipa

Autor: Dan Voinea / 25 Apr. 2023

UTA are un nou antrenor. Mircea Rednic îl înlocuiește pe Laszlo Balint

Arădenii sunt pe locul 8 în play-out-ul Superligii și calificați în semifinalele Cupei.

Autor: Dan Voinea / 04 Feb. 2023

Banii nu aduc fericirea pe Stamford Bridge!

Enzo Fernandez a debutat la Chelsea, dar londonezii s-au încurcat pe teren propriu.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024