CFR Cluj, egalată în prelungiri de Young Boys în Liga Campionilor

CFR Cluj păstrează șanse mari de a se califica în play-off-ul Champions League, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat în Gruia cu campioana Elveţiei, Young Boys Berna.

Echipa lui Marius Șumudică a deschis scorul repede. În minutul 4, Deac a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Omrani a deviat uşor balonul cu capul şi Manea, aflat într-o poziţie suspectă de ofsaid, a trimis cu coapsa mingea în poartă, de pe linia de şase metri.

După golul lui Manea, CFR-ul a gestionat bine meciul, și-a mai creat alte ocazii, dar în ultima jumătate de oră a făcut pasul în spate.

Astfel, oaspeții au avut numeroase ratări, iar în cele din urmă au egalat. În al treilea minut al prelungirilor, Aebischer a executat o lovitură liberă de la 17 metri, Arlauskis a respins în lateral, dar Sierra a fost pe fază şi a trimis balonul în plasă.

S-a terminat 1-1, iar calificarea se va decide pe 10 august, în Elveția.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Bouhenna, Cestor, Camora - Susici, Rodriguez, Sigurjonsson (Costache '85) - Deac - Alibec (Păun '22), Omrani (Debeljuh '62). Antrenor Marius Şumudică;

Young Boys: Von Ballmoos - Hefti, Camara (Rieder '56), Zesiger, Garcia (Lefort '71) - Ngamaleu (Spielmann '71), Aebischer, Martins (Sierro '84), Fassnacht (Lauper '56) - Elia, Siebatcheu. Antrenor David Wagner.

Autor: Maria Sorescu / 31 Iul. 2021

Alibec marchează, CFR Cluj devine lider în Liga 1

Marius Șumudică a găsit rețeta câștigătoare la CFR Cluj.

Autor: Andrei Szabo / 31 Iul. 2021

Liga 2 a început. Petrolul, Chiajna și Hermannstadt marile câștigătoare

Sezonul 2021-2022 al Ligii secunde a început sâmbătă, iar primele meciuri au adus victorii pentru Petrolul Ploieşti şi Concordia Chiajna.