Surprinzătorul Selemon Barega, campion olimpic la 10 000 de metri

Sportivul etiopian Selemon Barega a produs surpriza la Jocurile Olimpice de la Tokyo în cursa de 10 000 de metri.

Alergătorul a câştigat titlul olimpic în detrimentul principalului favorit Joshua Cheptegei, care era campionul mondial și deținătorul recordului mondial.

Cheptegei nu a reușit să-l depășească în ultimul tur de stadion în fața unui Barega foarte energic. Pe treapta a treia a podiumului s-a clasat compatriotul lui Cheptegei, ugandezul Jacob Kiplimo.

Barega a încheiat cursa în 27 de minute, 43 de secunde şi 22 de sutimi, la mai puțin de jumătate de secundă de locul secund.

Barega a adus prima medalie de aur pentru Etiopia, aceasta fiind şi primul titlu decernat în concursul de atletism.

Autor: Maria Sorescu / 03 Aug. 2021

Bianca Perie Ghelber, locul 6 la Jocurile Olimpice, la aruncarea ciocanului

Atleta Bianca Perie Ghelber a obținut un rezultat bun la Tokyo.

Karsten Warholm, campion olimpic cu record mondial la 400 metri garduri

Atletul norvegian Karsten Warholm a oferit o lecție de atletism la Tokyo.

Autor: Andrei Szabo / 02 Aug. 2021

Surpriză la Tokyo! Tentoglou, campion olimpic neașteptat la săritura în lungime

Școala cubaneză de săritura în lungime a primit o lovitură grea în finala olimpică de la Tokyo.

Autor: Andrei Szabo / 03 Aug. 2021