Djokovic, eliminat de la Jocurile Olimpice. Zverev și Hacianov se bat pentru aur

Sârbul Novak Djokovici, liderul mondial, nu a reușit să se califice în finala olimpică. Favoritul principal a fost eliminat de germanul Alexander Zverev (5 ATP, cap de serie 4) în semifinalele de simplu masculin din cadrul competiţiei olimpice.

Djokovic a avut un start perfect de meci, a câștigat primul set cu 6-1, dar Zverev s-a impus în următoarele cu 6-3, 6-1, după două ore şi trei minute.

Pentru medalia de aur, Alexander Zverev se va duela cu rusul Karen Hacianov, locul 25 ATP şi cap de serie numărul 12, care l-a învins în semifinale pe Pablo Carreno Busta (Spania), locul 11 ATP şi cap de serie numărul 6, scor 6-3, 6-3, într-o oră şi 19 minute.

Finala mare este programată duminică. Finala mică, pentru medalia de bronz, va avea loc sâmbătă.

Autor: Maria Sorescu / 01 Aug. 2021

Alexander Zverev, campion olimpic la tenis

Finala olimpică de simplu de la Tokyo a fost tranșată categoric de către germanul Alexander Zverev.

Autor: Maria Sorescu / 31 Iul. 2021

Belinda Bencic, campioană olimpică la tenis

Determinarea a făcut diferența în finala olimpică de tenis, iar învingătoare a ieșit Belinda Bencic.

Autor: Andrei Szabo / 30 Iul. 2021

Winners Open, turneul feminin găzduit de Cluj-Napoca, va fi televizat de Look Sport și Digi Sport

După mulți ani în care a fost gazdă pentru echipa de Fed Cup a României, orașul Cluj-Napoca va organiza și un turneu de categorie WTA 250.

Autor: Andrei Szabo / 03 Aug. 2021