Au tras în contratimp. Echipajul feminin de 8+1 a terminat pe 6 finala olimpică

Echipajul 8+1 al României era una dintre speranțele țării noastre la medalie, mai ales după rezultatele de dinaintea finalei.

Echipajul format din Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Denisa Tîlvescu plus Daniela Druncea, a ocupat locul 6 la concursul olimpic.

Româncele au fost cronometrate cu şase minute, patru secunde şi şase sutimi, la patru secunde şi 93 de secunde de echipajul medaliat cu aur, cel al Canadei (5:59.13). Pe locul al doilea s-a clasat Noua Zeelandă (6.00.04), la 91 de sutimi. China (6.01.21) a ocupat ultima treaptă a podiumului, la două secunde şi opt sutimi.

Daniela Druncea a avut probleme medicale după cursă, fiind luată de pe ponton în scaun rulant.

România rămâne cu patru medalii cucerite la Tokyo, una de aur, la dublu vâsle feminin, şi trei de argint, la patru rame masculin, la dublu rame masculin şi la spadă.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.