Gabriela Ruse a pierdut finala de la Palermo

Elena-Gabriela Ruse a avut o nouă săptămână la nivel înalt. Jucătoarea de tenis de pe locul 137 WTA, venită din calificări, a fost învinsă în finala turneului de categorie WTA 250 de la Palermo, de Danielle Collins, locul 44 WTA.

Americanca s-a impus cu scorul de 6-4, 6-2, după un meci care a durat o oră şi 50 de minute.

Ruse s-a confruntat cu probleme fizice în setul al doilea şi a cerut intervenţia echipei medicale. Ea a primit asistenţă mai multe minute, dar Collins a fost prea puternică.

Câştigătoarea turneului primeşte un premiu de 23.548 de euro şi 280 de puncte, iar învinsa, 13.224 de euro şi 198 de puncte WTA.

După a doua finală consecutivă jucată (la 11 iulie, s-a impus în ultimul act la Hamburg, venind tot din calificări, unde a câştigat primul ei trofeu), Ruse va urca pe locul 105 WTA, cel mai bun din carieră. De la începutul lunii iulie, jucătoarea română de 23 de ani a urcat de pe locul 198 pe locul 105.

Autor: Maria Sorescu / 01 Aug. 2021

Alexander Zverev, campion olimpic la tenis

Finala olimpică de simplu de la Tokyo a fost tranșată categoric de către germanul Alexander Zverev.

Autor: Maria Sorescu / 31 Iul. 2021

Belinda Bencic, campioană olimpică la tenis

Determinarea a făcut diferența în finala olimpică de tenis, iar învingătoare a ieșit Belinda Bencic.

Autor: Andrei Szabo / 30 Iul. 2021

Winners Open, turneul feminin găzduit de Cluj-Napoca, va fi televizat de Look Sport și Digi Sport

După mulți ani în care a fost gazdă pentru echipa de Fed Cup a României, orașul Cluj-Napoca va organiza și un turneu de categorie WTA 250.

Autor: Andrei Szabo / 03 Aug. 2021