Barbora Krejcikova, regina surprinzătoare de la Roland Garros

Finala feminină de la Roland Garros a fost o afacere a două jucătoare din afara Top 30. Sportiva cehă Barbora Krejcikova, locul 33 WTA, a câştigat  trofeul, o premieră pentru ea, la Roland Garros la simplu.

Krejcikova a învins-o în finală pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 31, scor 6-1, 2-6, 6-4, într-o oră şi 58 de minute.

Barbora Krejcikova este prima sportivă din Cehia triumfătoare la simplu la Roland Garros, după Hana Mandlikova, care s-a impus în 1981. Krejcikova a mai cucerit un trofeu la Roland Garros, dar la dublu, în 2018.

„Voi bea un pahar de șampanie” a declarat cehoaica după acest succes.

Barbora Krejcikova a cucerit și titlul de dublu la French Open, alături de Katerina Siniakova, împotriva cuplului favorit 14, Bethanie Mattek-Sands/Iga Swiatek(SUA/Polonia). Krejcikova şi Siniakova.

Autor: Maria Sorescu / 25 Iul. 2021

Gabriela Ruse a pierdut finala de la Palermo

Elena-Gabriela Ruse a avut o nouă săptămână la nivel înalt.

Autor: Andrei Szabo / 05 Iul. 2021

Țiriac renunță la funcția de președinte al FR Tenis

La 82 de ani, Ion Ţiriac nu se mai vede în fruntea Federaţiei Române de Tenis.

Autor: Maria Sorescu / 13 Iun. 2021

Djokovic, imbatabil. Sârbul a triumfat la Roland Garros, după o revenire spectaculoasă

După ce l-a învins pe Rafael Nadal în semifinale, Novak Djokovic a câștigat și finala.

Autor: Andrei Szabo / 30 Iul. 2021

Seara mediocră pentru fotbalul românesc. FCSB, Craiova și Sepsi, eliminate din Conference League

Fotbalul românesc a avut o seară de coșmar în nou-înființata competiție europeană Conference League.

Autor: Maria Sorescu / 29 Iul. 2021

San Marino, ţara cel mai puțin populată care obține o medalie olimpică

Jocurile Olimpice de la Tokyo au adus în prim-plan numeroase premiere.

Sunisa Lee, campioană olimpică la gimnastică individual-compus

În absența lui Simon Biles, campioana olimpică en titre, bătălia pentru aur în finala de individual compus a fost strânsă și deschisă.