Barbora Krejcikova, regina surprinzătoare de la Roland Garros

Finala feminină de la Roland Garros a fost o afacere a două jucătoare din afara Top 30. Sportiva cehă Barbora Krejcikova, locul 33 WTA, a câştigat  trofeul, o premieră pentru ea, la Roland Garros la simplu.

Krejcikova a învins-o în finală pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 31, scor 6-1, 2-6, 6-4, într-o oră şi 58 de minute.

Barbora Krejcikova este prima sportivă din Cehia triumfătoare la simplu la Roland Garros, după Hana Mandlikova, care s-a impus în 1981. Krejcikova a mai cucerit un trofeu la Roland Garros, dar la dublu, în 2018.

„Voi bea un pahar de șampanie” a declarat cehoaica după acest succes.

Barbora Krejcikova a cucerit și titlul de dublu la French Open, alături de Katerina Siniakova, împotriva cuplului favorit 14, Bethanie Mattek-Sands/Iga Swiatek(SUA/Polonia). Krejcikova şi Siniakova.

Autor: Maria Sorescu / 01 Aug. 2021

Alexander Zverev, campion olimpic la tenis

Finala olimpică de simplu de la Tokyo a fost tranșată categoric de către germanul Alexander Zverev.

Autor: Maria Sorescu / 31 Iul. 2021

Belinda Bencic, campioană olimpică la tenis

Determinarea a făcut diferența în finala olimpică de tenis, iar învingătoare a ieșit Belinda Bencic.

Autor: Andrei Szabo / 30 Iul. 2021

Winners Open, turneul feminin găzduit de Cluj-Napoca, va fi televizat de Look Sport și Digi Sport

După mulți ani în care a fost gazdă pentru echipa de Fed Cup a României, orașul Cluj-Napoca va organiza și un turneu de categorie WTA 250.

Autor: Andrei Szabo / 03 Aug. 2021