Victorie mare pentru naționala de tineret a României, 2-1 cu Ungaria, la Euro

După thrillerul naționalei de seniori cu Macedonia de Nord și reprezentativa de tineret a României ne-a oferit un meci similar, cu Ungaria. Băieții lui Adrian Mutu au suferit, dar au câștigat un meci mare.

La Budapesta, tricolorii mici s-a impus cu scorul de 2-1 în fața omologilor lor maghiari, într-un meci contând pentru etapa a doua a grupei A de la Campionatul European U21.

Prima repriză a fost marcată de numeroase durități, care l-au determinat pe arbitrul belgian să acorde mai multe cartonașe galbene. În acest context, fotbalistul maghiar Szoke a fost eliminat în minutul 43.

România a abordat ofensiv repriza a doua, iar în minutul 50, tricolorii au cerut penalti pentru un fault la Ciobanu, însă centralul Visser a lăsat jocul să continue, după o ezitare.

Ungaria a mizat pe contraatac și a deschis scorul în minutul 50. Csonka a înscris din şapte metri, după o centrare din flancul stâng, după o minge pierdută de Haruț, busculat de un adversar.

Tricolorii au asediat poarta gazdelor, iar Măţan a egalat în minutul 70, trimiţând mingea în poartă cu un şut la colţul lung, de la marginea careului. Victoria României a fost adusă de fundașul Alex Paşcanu, cu un şut din 2-3 metri, după un corner.

Vlad a salvat rezultatul României în prelungiri, cu o intervenție excelentă la un șut din afara careului, iar băieții lui Mutu s-au instalat provizoriu în fruntea grupei.

Pentru acest meci, Adrian Mutu a folosit următorul 11: Vlad – Haruţ, Ciobotariu, Paşcanu – Boboc, Olaru, Marin, Ciobanu, Moruţan (Petre ’61) – Ganea (Oct. Popescu ’86), Măţan (Itu ’89).

După acest succes, România a acumulat 4 puncte, iar la 30 martie va avea loc ultima etapă a grupei A, care programează confruntările Germania – România şi Ţările de Jos – Ungaria, ambele la ora 19.00.

Fazele eliminatorii ale Campionatului European se vor disputa între 31 mai şi 6 iunie 2021.

Autor: Maria Sorescu / 11 Iun. 2021

EURO 2020 a început cu o victorie spectaculoasă a Italiei

Campionatul European de fotbal a demarat la Roma, cu un an întârziere față de programarea inițială.

Autor: Maria Sorescu / 08 Iun. 2021

EURO 2020. Echipa ideala a marilor absenti de la Campionatul European

Campionatul European vine la capatul unui sezon incarcat, in care multi dintre fotbalistii importanti ai continentului au suferit accidentari sau nu au fost convocati de selectionerii lor.

EURO 2020. Cati bani primesc echipele participante

Campionatul European nu este doar un prilej de afirmare sportiva, dar poate fi si un eveniment care sa aduca beneficii financiare pentru federatii si fotbalisti.

Autor: Andrei Szabo / 14 Iun. 2021

Atletul Rareș Toader s-a calficat la Jocurile Olimpice

Delegația României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo se mărește cu încă un atlet.

Autor: Maria Sorescu / 13 Iun. 2021

Djokovic, imbatabil. Sârbul a triumfat la Roland Garros, după o revenire spectaculoasă

După ce l-a învins pe Rafael Nadal în semifinale, Novak Djokovic a câștigat și finala.

Autor: Andrei Szabo / 13 Iun. 2021

Cilic Reloaded. Croatul a câștigat turneul de la Stuttgart

Turneul de 250 de puncte de la Stuttgart a fost câștigat de veteranul Marin Cilic.