Thriller la debutul în preliminarii. România a învins Macedonia cu 3-2

Naționala României a debutat cu dreptul în preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2022. Selecționata lui Mirel Rădoi a învins cu scorul de 3-2 (1-0) selecţionata Macedoniei de Nord, în prima etapă a grupei J.

Meciul a fost un adevărat thriller. Naţionala tricoloră a condus cu 2-0 şi a fost egalată apoi cu goluri înscrise într-un interval de două minute, dar Ianis Hagi a reuşit să aducă victoria înscriind spre final.

Echipa noastră a deschis scorul prin Florin Tănase, care a înscris în minutul 28, cu un şut din careu, după o pasă de la Chiricheş. Mihăilă a majorat avantajul, în minutul 50, după ce a marcat la debutul în prima reprezentativă. El a trimis mingea în poartă cu un şut din afara careului, după o incursiune în jumătatea de teren a adversarilor.

Macedonenii au revenit în meci prin Ademi, care a marcat cu capul, după o centrare a lui Alioski, în minutul 82. La câteva zeci de secunde, Trajkovski a egalat de la aproximativ 11 metri, după greşeli în apărarea tricolorilor.

Tricolorii au fost salvați de Ianis Hagi, care a marcat din interiorul careului după o pasă de la Marin.

România a folosit următoarea formulă: 1. Niţă – 4. Popescu, 15. Burcă, 6. Chiricheş., 11. Bancu – 18. Marin, 7. Stanciu (17. Bicfalvi ’76) – 20. Man (10. Maxim ’75), 19. Tănase (14. Hagi ’76), 23. Coman (21. Mihăilă ‘14) – 13. Keşeru (9. Puşcaş ’63). Selecţioner: Mirel Rădoi

"A fost un thriller, mi s-a părut că totul merge prea uşor, ne-a trecut glonţul pe la cap. Vreau să-l felicit pe Goran Pandev, este extraordinar ce face la vârsta lui.Eu am fost în permanentă legătură cu băieţii, cei din staf ştiau principiile. Mă bucur că am putut fi alături de băieţi. Meritul nu este al meu deloc, ci doar al jucătorilor şi stafului. Este o seară minunată, dar în două minute am avut un black out total. Am ştiut că va fi ca la box, cineva va marca. Dacă e să ne luăm după cele 80 deminute de azi la meciul cu Germania, putem spera, dacă ne luăm dupăcele două minute, nu avem nicio şansă", a declarat Rădoi la Pro TV.