Messi, un nou record în tricoul Barcelonei

FC Barcelona a trecut peste eliminarea din Liga Campionilor, iar Lionel Messi a ieșit din nou la rampă. Catalanii au câștigat cu 6-1 (2-0) deplasarea de la San Sebastian, cu Real Sociedad, în etapa a 28-a a campionatului spaniol LaLiga.

În urma acestui rezultat, FC Barcelona a acumulat 62 de puncte şi a revenit pe locul secund, după Atletico Madrid, 66 de puncte.

După acest meci, Lionel Messi a stabilit un nou record. Sud-americanul a devenit, cu 768 de partide, fotbalistul cu cele mai multe jocuri în tricoul Barcelonei, devansându-l pe Xavi (767).

Messi, 33 de ani, are şi cele mai multe goluri marcate pentru Barca, 663, din care 23 în acest sezon, în LaLiga.

De şase ori câştigător al Balonului de Aur, Leo Messi deţine, de asemenea, recordurile Barcelonei pentru trofee câştigate (34), pase decisive (289), hat-trick-uri (48) şi goluri marcate într-un singur sezon (73, în 2011-2012).

Argentinianul a jucat prima partidă oficială ca profesionist în 2004, la FC Barcelona.

Autor: Maria Sorescu / 11 Iun. 2021

EURO 2020 a început cu o victorie spectaculoasă a Italiei

Campionatul European de fotbal a demarat la Roma, cu un an întârziere față de programarea inițială.

Autor: Maria Sorescu / 08 Iun. 2021

EURO 2020. Echipa ideala a marilor absenti de la Campionatul European

Campionatul European vine la capatul unui sezon incarcat, in care multi dintre fotbalistii importanti ai continentului au suferit accidentari sau nu au fost convocati de selectionerii lor.

EURO 2020. Cati bani primesc echipele participante

Campionatul European nu este doar un prilej de afirmare sportiva, dar poate fi si un eveniment care sa aduca beneficii financiare pentru federatii si fotbalisti.

Autor: Andrei Szabo / 14 Iun. 2021

Atletul Rareș Toader s-a calficat la Jocurile Olimpice

Delegația României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo se mărește cu încă un atlet.

Autor: Maria Sorescu / 13 Iun. 2021

Djokovic, imbatabil. Sârbul a triumfat la Roland Garros, după o revenire spectaculoasă

După ce l-a învins pe Rafael Nadal în semifinale, Novak Djokovic a câștigat și finala.

Autor: Andrei Szabo / 13 Iun. 2021

Cilic Reloaded. Croatul a câștigat turneul de la Stuttgart

Turneul de 250 de puncte de la Stuttgart a fost câștigat de veteranul Marin Cilic.