La Liga: Atletico Madrid termină anul pe primul loc, Real Madrid s-a încurcat

Atletico Madrid este mare favorită să câștige titlul de campioană în Spania, după ce a reușit o nouă victorie în La Liga. Trupa lui Diego Simeone a învins pe Wanda Metropolitano cu scorul de 1-0 (1-0) echipa Getafe, în etapa a 16-a a campionatului.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Luis Suarez, în minutul 20. Meciul a fost a 500-a partidă pentru Simeone pe banca lui Atletico Madrid.

Atletico Madrid încheie anul 2020 pe locul 1 în clasament, cu 35 de puncte, din 14 meciuri. Real Madrid pierde teren, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat, miercuri, în deplasare, cu Elche.

Oaspeţii au deschis scorul prin Modric, în minutul 20, cu capul. Fidel a egalat, în minutul 52, din penalty, iar madrilenii au ratat mai multe ocazii pe final de meci. Astfel, Real Madrid are acum 33 de puncte, dar și două meciuri mai mult decât liderul Atletico.

Autor: Andrei Szabo / 30 Iul. 2021

Seara mediocră pentru fotbalul românesc. FCSB, Craiova și Sepsi, eliminate din Conference League

Fotbalul românesc a avut o seară de coșmar în nou-înființata competiție europeană Conference League.

Autor: Maria Sorescu / 28 Iul. 2021

Messi a revenit la Barcelona, dar nu dă semne că-și va prelungi contractul

Lionel Messi a vrut să plece de la FC Barcelona în vara lui 2020, dar conducerea clubului nu i-a permis acest lucru.

Autor: Andrei Szabo / 28 Iul. 2021

CFR Cluj merge în turul 3 preliminar al Champions League. Rezultate complete în turul 2

După un meci tur neconvingător în Gibraltar, CFR Cluj s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor.

Autor: Maria Sorescu / 29 Iul. 2021

San Marino, ţara cel mai puțin populată care obține o medalie olimpică

Jocurile Olimpice de la Tokyo au adus în prim-plan numeroase premiere.

Sunisa Lee, campioană olimpică la gimnastică individual-compus

În absența lui Simon Biles, campioana olimpică en titre, bătălia pentru aur în finala de individual compus a fost strânsă și deschisă.