La Liga: Atletico Madrid termină anul pe primul loc, Real Madrid s-a încurcat

Atletico Madrid este mare favorită să câștige titlul de campioană în Spania, după ce a reușit o nouă victorie în La Liga. Trupa lui Diego Simeone a învins pe Wanda Metropolitano cu scorul de 1-0 (1-0) echipa Getafe, în etapa a 16-a a campionatului.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Luis Suarez, în minutul 20. Meciul a fost a 500-a partidă pentru Simeone pe banca lui Atletico Madrid.

Atletico Madrid încheie anul 2020 pe locul 1 în clasament, cu 35 de puncte, din 14 meciuri. Real Madrid pierde teren, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat, miercuri, în deplasare, cu Elche.

Oaspeţii au deschis scorul prin Modric, în minutul 20, cu capul. Fidel a egalat, în minutul 52, din penalty, iar madrilenii au ratat mai multe ocazii pe final de meci. Astfel, Real Madrid are acum 33 de puncte, dar și două meciuri mai mult decât liderul Atletico.

Autor: Andrei Szabo / 30 Dec. 2020

Dinamovistul Borja Valle a fost prezentat de Oviedo

Dinamo a rămas fără unul dintre cei mai buni fotbaliști din acest sezon.

Autor: Maria Sorescu / 29 Dec. 2020

Diego Costa și-a reziliat contractul cu Atletico Madrid

Diego Simeone a decis să nu mai conteze pe atacantul Diego Costa la Atletico Madrid.

Autor: Maria Sorescu / 28 Dec. 2020

America de Cali a devenit campioana Columbiei

Campionatul Columbiei a fost dominat încă o dată de același club, America de Cali.