Ryan Cochran, câștigător al slalomului super-uriaș de la Bormio

Localitatea italiană Bormio, din Lombardia, a găzduit Cupa Mondială masculină de schi alpin. Americanul Ryan Cochran-Siegle a obţinut, la 28 de ani, prima victorie din carieră în slalomul super-uriaş, cu timpul de 1 min. 29 sec. 43 sutimi.

Cochran-Siegle, fiul campioanei olimpice la slalom din 1972, Barbara Ann Cochran, a fost dublu campion mondial de juniori. El a reuşit primul podium în Cupa Mondială pe 19 decembrie, în coborârea de la Val Gardena.

La Bormio, Ryan Cochran-Siegle a fost urmat la 79 de sutimi de austriacul Vincent Kriechmayr şi la 94 de sutimi de norvegianul Adrian Smiseth Sjersted. Norvegianul Aleksander Aamodt Kilde, deţinătorul titlului în Cupa Mondială, s-a clasat al patrulea.

În clasamentul general al Cupei Mondiale de schi alpin, lider este francezul Alexis Pinturault. Elveţianul Mauro Caviezel, sosit al cincilea la Bormio, este lider în clasamentul Cupei Mondiale la slalom super-uriaş.

Autor: Andrei Szabo / 21 Dec. 2020

Multiplul campion olimpic Petter Nortug, condamnat la închisoare și cu permisul suspendat pe viață

Norvegia nu ține cont de notorietatea cetățenilor săi când vine vorba de încălcările regulilor de circulație.

Autor: Maria Sorescu / 24 Mai 2020

Schioarea Anna Fenninger și-a anunțat retragerea

Lumea schiului se desparte de una dintre cele mai bune sportive ale ultimului deceniu.

Autor: Andrei Szabo / 07 Ian. 2020

VIDEO / România va fi reprezentată de 35 de sportivi la Jocurile Olimpice de Iarnă pentru Tineret. Obiectiv: o medalie

Reprezentanții Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR) au încurajat echipa care se va deplasa la Lausanne.

Autor: Andrei Szabo / 14 Iun. 2021

Atletul Rareș Toader s-a calficat la Jocurile Olimpice

Delegația României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo se mărește cu încă un atlet.

Autor: Maria Sorescu / 13 Iun. 2021

Djokovic, imbatabil. Sârbul a triumfat la Roland Garros, după o revenire spectaculoasă

După ce l-a învins pe Rafael Nadal în semifinale, Novak Djokovic a câștigat și finala.

Autor: Andrei Szabo / 13 Iun. 2021

Cilic Reloaded. Croatul a câștigat turneul de la Stuttgart

Turneul de 250 de puncte de la Stuttgart a fost câștigat de veteranul Marin Cilic.