Naționala de handbal feminin a României a terminat cu un eșec parcursul dezamăgitor de la Euro

Naţionala de handbal feminin a României a evoluat sub așteptări la Campionatul European și s-a clasat în final pe locul 12. Tricolorele au pierdut și ultimul meci la turneul din Danemarca.

Neagu și compania a fost surclasată și de campioana mondială en-titre, Olanda, scor 35-24 (16-12). La acest turneu final, handbalistele noastre au reușit o singură victorie, cu Polonia, în grupa preliminară.

Rezultatele complete ale României la această ediţie a CE sunt următoarele: 19-22 cu Germania, 28-24 cu Polonia, 20-28 cu Norvegia, în grupa preliminară D, respectiv 20-25 cu Croaţia, 24-26 cu Ungaria şi 24-35 cu Olanda.

Cristina Neagu s-a arătat dezamăgită de prestația echipei naționale la acest turneu european. „Să fim realişti, nu ne putem ascunde după deget, diferenţa este destul de mare. Cu aceste jucătoare mergem la drum, dar ţine de fiecare, de cum te antrenezi, de atitudine, de inteligenţa de joc. Sunt mai mulţi factori care fac jucătoarele mai bune. Cred ca fiecare trebuie sa îşi facă o analiză şi sa muncească mai mult. Nu este de ajuns sa fii la naţionala, ci trebuie sa fii bun pentru ca echipa să performeze.”, a declarat Neagu pentru Look Sport.

La ultima ediţie a Campionatului European, naţionala României s-a clasat pe locul 4, după 20-24 cu Olanda, în finala mică. Podiumul ediţiei din 2018, care a avut loc în Franţa, a fost ocupat, în ordine, de Franţa, Rusia şi Olanda.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

Dinamo și CSM Constanța, victorii în European League la handbal masculin

Dinamo și CSM Constanța demonstrează că au calitate în competițiile europene.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.