Liga 2: Farul și Dunărea Călărași au maximum de puncte

Etapa secundă din liga a doua a fost mai animată decât prima. În primele meciuri de sâmbătă, Dunărea Călărași și Farul Constanța au obținut victorii și au maximum de puncte, șase.

Trupa antrenată de Ianis Zicu, Farul Constanţa s-a impus în fața celor de la Aerostar Bacău, scor 1-0, deși a jucat în inferioritate în repriza secundă. Singurul gol al meciului a fost marcat de Măzărache, în minutul 24.

Un succes important a obținut și Dunărea Călărași, antrenată de Cristi Pustai, scor 3-0 cu nou-promovata ACS Recea. Au marcat: Ciucur ’25 și Calu ’50, ‘68.

Celelalte rezultate din Liga 2:

Turris Turnu Măgurele– Metaloglobus 2-2

Au marcat: Voinea ’30, Pană ’54 (penalti) / C. Herea ’69, O. Herea ‘80

Metaloglobus a jucat în inferioritate numerică din minutul 19, când a fost eliminat Sava.

Concordia Chiajna – Unirea Slobozia 3-1

Au marcat: Llullaku ’12, Hergheligiu ’18, Arnăutu ’22 / Raduca ‘4

Confruntările FC Rapid – Pandurii Lignitul Târgu Jiu şi Csikszereda Miercurea Ciuc – U Craiova 1948 se dispută tot sâmbătă.

Partidele CSM Reşiţa – Petrolul Ploişeti şi CS Mioveni – Gloria Buzău vor avea loc duminică, meciul Universitatea Cluj – ASU Politehnica Timişoara este programat luni, iar întâlnirea Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina se va disputa marţi.

Autor: Maria Sorescu / 18 Noi. 2020

Cupa României. S-a stablit programul șaisprezecimilor

Federaţia Română de Fotbal (FRF) a anunţat programul partidelor din şaisprezecimile Cupei României, ediţia 2020-2021.

Autor: Andrei Szabo / 07 Oct. 2020

Transferuri în Liga 1. Dinamo l-a adus pe Magaye Gueye, iar Hermannstadt l-a transferat pe Baba Alhassan

Echipele din Liga 1 continuă să facă achiziții pe bandă rulantă, iar Dinamo și Hermannstadt sunt printre cele mai active.

Autor: Maria Sorescu / 04 Sept. 2020

Transferuri în Liga 1: Fiul lui Claude Puel a venit la Voluntari, iar Dinamo a mai adus un spaniol

FC Voluntari a făcut două transferuri într-o singură zi.

Autor: Maria Sorescu / 19 Noi. 2020

CSM București, învinsă de Rostov-Don. Cristina Neagu trage un semnal de alarmă

CSM Bucureşti nu traversează o perioadă prea bună.

Autor: Andrei Szabo / 19 Noi. 2020

Andreea Chițu, medaliată cu argint la Europeanul de judo

În penuria de competiții majore care a marcat această pandemiae, Campionatul European de judo s-a desfășurat în condiții de maximă siguranță în Cehia.