România se încurcă cu Irlanda de Nord, la debutul în Liga Națiunilor

Irlanda de Nord ar fi trebuit să fie cel mai slab adversar din grupa Ligii Națiunilor și părea adversarul perfect pentru debutul lui Mirel Rădoi la cârma naționalei de seniori.

Pe un gazon execrabil, deteriorat de ploaie, tricolorii au dominat meciul cu nord-irlandezii, dar nu au scos decât un punct. România a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul contând pentru prima etapă a Grupei I a Diviziei B a Ligii Naţiunilor.

România a început meciul bine și a deschis scorul în minutul 25. La o lovitură liberă de pe partea dreaptă, Ianis Hagi, în loc să centreze, a pasat spre marginea careului mare, de unde Stanciu a şutat, portarul Peacock-Farrell a respins până la Chiricheş, care a centrat pe jos la Puşcaş, iar atacantul formaţiei Reading a deviat balonul în poartă;

Oaspeţii au rămas în 10 oameni în minutul 39, după eliminarea lui Magennis, astfel că lucrurile păreau să meargă perfect pentru băieții lui Mirel Rădoi. Tricolorii au ratat numeroase ocazii, care s-au răzbunat pe final.

În minutul 86, Lafferty a deviat cu capul o centrare din lovitură liberă către Whyte, care, nemarcat, a înscris, tot cu capul. Irlanda de Nord a ținut de acest scor și a obținut un egal nesperat.

România: Tătăruşanu – Hanca (Nedelcearu '86), Chiricheş, Toşca, Bancu – Maxim, Cicâldău (Nistor '74), Stanciu – Hagi (Creţu ' 57) – Puşcaş, Alibec. Selecţioner Mirel Rădoi;

Irlanda de Nord: Peacock-Farrell – McNair, Cathcart, Ballard (Smith '90+1) – Dallas, Davis, C. Evans (Lafferty '77), Lewis, Saville – Magennis, Washington (Whyte '65). Selecţioner Ian Baraclough.

"Păcat de efortul pe care l-au depus băieţii, dar în fotbal ştim că nu întotdeauna câştigă cea mai bună echipă. Din păcate, am făcut două reprize diametral opuse, când trebuia să fie mai uşor în repriza a doua a fost din păcate mai greu, probabil că ne-am relaxat, conduceam pe tabelă şi aveam şi un om în plus. Din păcate ne-am lăsat egalaţi. Rămânem cu determinarea jucătorilor, chiar au încercat, unii dintre ei, probabil că au dat mai mult decât ne-am aşteptat", a declarat Mirel Rădoi, la conferința de presă de după meci.