VIDEO / Mutu a debutat cu victorie pe banca naționalei de tineret, 3-1 în Finlanda

Echipa națională de tineret a României a reușit un succes important la primul meci oficial al lui Adrian Mutu în funcția de antrenor.

În deplasarea de la Turku, tricolorii sub 21 de ani s-au impus cu scorul de 3-1 (1-1) în fața Finlandei, într-un meci din preliminariile Campionatului European U21 de anul viitor.

Meciul a fost destul de echilibrat, dar fotbaliștii noștri au marcat prin Olaru ’21, Mihăilă ’57 şi Ciobanu ’84. Pentru gazde a înscris Soisalo ’24. România s-a apropiat la trei puncte de Danemarca, liderul grupei. Nordicii au terminat la egalitate cu Ucraina, scor 1-1.

Finlanda U21: Jaaskelainen – Haukioja, Tihi, Halme, Hyvarinen (Vertainen ’85), Soisalo (Stavitski ’74) – Valakari, Lingman (Oksanen ’80), Kairinen, Assehnoun (Atakayi ’74) – Kallman (Ylatupa ’80). Antrenor: Juha Malinen

România U21: A. Vlad – Haruţ, Paşcanu (Drăguşin ’90), V. Ghiţă, R. Boboc – Olaru (Itu ’60), M. Marin, A. Ciobanu – D. Man, G. Ganea (Costache ’53), V. Mihăilă (Măţan ’89). Antrenor: Adrian Mutu

Naţionala mică are programată următoarea confruntare cu Malta, în 8 septembrie, în deplasare.

“Scopul era cele trei puncte. Mă bucur foarte mult. Am făcut un meci bun, chiar dacă am început timoraţi, pe un teren destul de greu.,. Am suferit puţin la fazele fixe. În repriza a doua ne-am relaxat, am reuşit să facem un joc bun şi am dat goluri. Ştiam că ei sunt foarte buni la fazele fixe. Mă bucur că băieţii au rezistat, au dovedit ambiţie, unde n-au ajuns cu picioarele au ajuns cu inima, au arătat atitudine. Lui Mihăilă i-am spus să aibă răbdare, tot timpul să atace spaţiul din spatele finlandezilor. Aşa a venit golul. Cred că am făcut o a doua repriză foarte bună şi că rezultatul este unul corect”, a spus Mutu.

Declarații de după meci:

Autor: Maria Sorescu / 05 Sept. 2020

Premier League: Chelsea l-a adus pe Havertz, Everton mută cu Allan

Echipele din Premier League sunt dispuse să cheltuie cei mai mulți bani în această pauză de vară, iar Chelsea Londra este cel mai activ club pe piața transferurilor.

Autor: Andrei Szabo / 04 Sept. 2020

România se încurcă cu Irlanda de Nord, la debutul în Liga Națiunilor

Irlanda de Nord ar fi trebuit să fie cel mai slab adversar din grupa Ligii Națiunilor și părea adversarul perfect pentru debutul lui Mirel Rădoi la cârma naționalei de seniori.

VIDEO / Pantilimon, prezentat la Denizlispor

Costel Pantilimon a părăsit fotbalul englez și a ajuns în Turcia.

VIDEO / Accident spectaculos în Raliul Iașiului. Mașina lui Tempestini s-a făcut praf și a luat foc

Raliul Iaşului, competiţie care se desfăşoară în acest weekend, a oferit cel mai spectaculos accident al sezonului.

Liga 2: Farul și Dunărea Călărași au maximum de puncte

Etapa secundă din liga a doua a fost mai animată decât prima.