Victorie mare pentru Sorana! Cîrstea a eliminat-o pe Konta

Această ediție de US Open pare să fie una a surprizelor. Sorana Cîrstea a reușit o astfel de victorie. Românca aflată pe locul 77 WTA a ajuns în turul trei la US Open, trecând de favorita 9, britanica Johanna Konta (13 WTA).

Românca s-a impus cu scorul de 2-6, 7-6 (5), 6-4, în două ore şi 49 de minute. Adversara sa din runda următoare va fi sportiva cehă Karolina Muchova, numărul 26 mondial şi cap de serie 20.

Cîrstea şi-a egalat acum cea mai bună performanţă de la US Open, turul al treilea (2009, 2019). Pentru victoria din meciul cu Konta, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 163.000 de dolari şi 130 de puncte WTA.

Autor: Andrei Szabo / 03 Sept. 2020

US Open: Karolina Pliskova, principala favorită, a fost eliminată

Turneul feminin de tenis de la US Open a rămas fără principala favorită, Karolina Pliskova.

Autor: Maria Sorescu / 01 Sept. 2020

Carla Suarez Navarro, diagnosticată cu cancer al sistemului limfatic. Halep a transmis un mesaj de susținere

Lumea tenisului a fost cutremurată de vestea că jucătoarea Carla Suarez Navarro are probleme mari de sănătate.

Autor: Maria Sorescu / 16 Aug. 2020

Halep a câștigat turneul de la Praga. Olaru și Niculescu au pierdut finala de dublu

Simona Halep și-a confirmat statutul de mare favorită la turneul de la Praga.

Autor: Maria Sorescu / 05 Sept. 2020

VIDEO / Accident spectaculos în Raliul Iașiului. Mașina lui Tempestini s-a făcut praf și a luat foc

Raliul Iaşului, competiţie care se desfăşoară în acest weekend, a oferit cel mai spectaculos accident al sezonului.

Liga 2: Farul și Dunărea Călărași au maximum de puncte

Etapa secundă din liga a doua a fost mai animată decât prima.

Premier League: Chelsea l-a adus pe Havertz, Everton mută cu Allan

Echipele din Premier League sunt dispuse să cheltuie cei mai mulți bani în această pauză de vară, iar Chelsea Londra este cel mai activ club pe piața transferurilor.