US Open: Karolina Pliskova, principala favorită, a fost eliminată

Turneul feminin de tenis de la US Open a rămas fără principala favorită, Karolina Pliskova. Cehoaica aflată pe locul 3 WTA a fost eliminată în turul al doilea al US Open.

Caroline Garcia este cea care a învins-o pe Pliskova cu scorul de 6-1, 7-6 (2), într-o oră şi 33 de minute. Garcia va evolua în manşa următoare cu americanca Jennifer Brady, locul 41 WTA.

"Cred că a jucat un tenis extraordinar în primul set. Juca foarte agresiv, iar eu poate că nu am jucat tenisul meu cel mai bun. Dar aşa este uneori. Nu sunt un robot, aşa că nu trebuie să joc nemaipomenit în fiecare zi", a declarat Pliskova, potrivit BBC.

Acum, jucătoarea cel mai bine clasată rămasă în concurs este americanca Sofia Kenin, lcoul 4 WTA, care va evolua, vineri, în turul al doilea. Pliskova a fost cap de serie în absența lui Ashley Barty și Simona Halep, primele două clasate în ierarhia WTA.

Autor: Maria Sorescu / 11 Oct. 2020

Nadal, zeul zgurii. Rafa a câștigat al 13-lea titlu la Roland Garros

Spaniolul Rafael Nadal, locul 2 ATP, a triumfat mai clar decât ne-am fi așteptat al 13-lea trofeu de simplu la Roland Garros.

Autor: Maria Sorescu / 03 Sept. 2020

Victorie mare pentru Sorana! Cîrstea a eliminat-o pe Konta

Această ediție de US Open pare să fie una a surprizelor. Sorana Cîrstea a reușit o astfel de victorie.

Autor: Maria Sorescu / 01 Sept. 2020

Carla Suarez Navarro, diagnosticată cu cancer al sistemului limfatic. Halep a transmis un mesaj de susținere

Lumea tenisului a fost cutremurată de vestea că jucătoarea Carla Suarez Navarro are probleme mari de sănătate.

Autor: Maria Sorescu / 19 Noi. 2020

CSM București, învinsă de Rostov-Don. Cristina Neagu trage un semnal de alarmă

CSM Bucureşti nu traversează o perioadă prea bună.

Autor: Andrei Szabo / 19 Noi. 2020

Andreea Chițu, medaliată cu argint la Europeanul de judo

În penuria de competiții majore care a marcat această pandemiae, Campionatul European de judo s-a desfășurat în condiții de maximă siguranță în Cehia.