US Open: Karolina Pliskova, principala favorită, a fost eliminată

Turneul feminin de tenis de la US Open a rămas fără principala favorită, Karolina Pliskova. Cehoaica aflată pe locul 3 WTA a fost eliminată în turul al doilea al US Open.

Caroline Garcia este cea care a învins-o pe Pliskova cu scorul de 6-1, 7-6 (2), într-o oră şi 33 de minute. Garcia va evolua în manşa următoare cu americanca Jennifer Brady, locul 41 WTA.

"Cred că a jucat un tenis extraordinar în primul set. Juca foarte agresiv, iar eu poate că nu am jucat tenisul meu cel mai bun. Dar aşa este uneori. Nu sunt un robot, aşa că nu trebuie să joc nemaipomenit în fiecare zi", a declarat Pliskova, potrivit BBC.

Acum, jucătoarea cel mai bine clasată rămasă în concurs este americanca Sofia Kenin, lcoul 4 WTA, care va evolua, vineri, în turul al doilea. Pliskova a fost cap de serie în absența lui Ashley Barty și Simona Halep, primele două clasate în ierarhia WTA.

Autor: Maria Sorescu / 03 Sept. 2020

Victorie mare pentru Sorana! Cîrstea a eliminat-o pe Konta

Această ediție de US Open pare să fie una a surprizelor. Sorana Cîrstea a reușit o astfel de victorie.

Autor: Maria Sorescu / 01 Sept. 2020

Carla Suarez Navarro, diagnosticată cu cancer al sistemului limfatic. Halep a transmis un mesaj de susținere

Lumea tenisului a fost cutremurată de vestea că jucătoarea Carla Suarez Navarro are probleme mari de sănătate.

Autor: Maria Sorescu / 16 Aug. 2020

Halep a câștigat turneul de la Praga. Olaru și Niculescu au pierdut finala de dublu

Simona Halep și-a confirmat statutul de mare favorită la turneul de la Praga.

Autor: Maria Sorescu / 05 Sept. 2020

VIDEO / Accident spectaculos în Raliul Iașiului. Mașina lui Tempestini s-a făcut praf și a luat foc

Raliul Iaşului, competiţie care se desfăşoară în acest weekend, a oferit cel mai spectaculos accident al sezonului.

Liga 2: Farul și Dunărea Călărași au maximum de puncte

Etapa secundă din liga a doua a fost mai animată decât prima.

Premier League: Chelsea l-a adus pe Havertz, Everton mută cu Allan

Echipele din Premier League sunt dispuse să cheltuie cei mai mulți bani în această pauză de vară, iar Chelsea Londra este cel mai activ club pe piața transferurilor.