CFR Cluj, eliminată de Dinamo Zagreb din Liga Campionilor, după un meci-thriller

Campioana României, CFR Cluj, a fost eliminată în turul secund preliminar al Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă, pe teren propriu, la loviturile de departajare de Dinamo Zagreb.

Trupa lui Dan Petrescu a jucat mai bine de o oră în superioritate numerică, dar nu a profitat de acest lucru. La finalul meciului, tabela arăta scorul de 8-7 (2-2 în 90 și 120 de minute de joc, 6-5 la penaltiuri).

Croații au deschis scorul în minutul 14, prin Gojak, după o respingere în faţă al lui Bălgrădean. După pauză, CFR a jucat mai incisiv, iar în minutul 51 a beneficiat de un penalty, acordat după un fault la Debeljuh. Teophile-Catherine a fost eliminat.

Ciprian Deac a executat și a ratat, dar trupa lui Dan Petrescu a egalat în minutul 64, prin Pereira, cu un şut din afara careului. În minutul 78, croaţii au preluat din nou conducerea, după ce Kastrati a împins în poartă o minge respinsă de Bălgrădean.

CFR Cluj a trimis meciul în prelungiri in etremis. În minutul 90+3, CFR a egalat prin Debeljuh, care a înscris după o pasă perfectă al lui Rondon.

În cele două reprize de prelungiri, niciuna dintre echipe nu și-a mai creat ocazii, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare. Pentru CFR au marcat Vincius, Djokovici, Rondon, Susic, Deac şi au ratat Golofca şi Boli. Pentru Dinamo Zagreb au punctat Petkovic, Leovac, Ademi, Stojanovic, Dilaver, Gvardiol şi a ratat Gojak.

Astfel, Dinamo Zagreb își continuă drumul în Liga Campionilor.

CFR Cluj: Bălgrădean - Burcă (Susic '82), Vinicius, Boli, Camora - Chipciu (Rondon '46), Bordeianu (Itu '113), Djokovic - Deac, Debeljuh, Pereira (Golofca '68). Antrenor: Dan Petrescu

Dinamo Zagreb: Livakovic - Stojanovic, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac - Gojak, Ivanusec (Petkovic '68), Ademi, Orsic (Moharami '108) - Majer (Kastrati '54), Gavranovic (Gvardiol '54). Antrenor: Zoran Mamic

CFR Cluj va continua competiţiile europene, urmând să evolueze în turul trei preliminar al Ligii Europa. Dan Petrescu a declarat la finalul meciului: "Am fost la mâna noastră, am jucat cu o echipă foarte bună, dar nu ne-am făcut de râs. Jucătorii nu sunt încă pregătiţi, Debeljuh nu ştiu cum a putut juca 120 de minute, copilul ăsta are doar două antrenamente, Chipciu s-a rupt la pauză, Omrani accidentat. Anul 2020 nu este bun pentru noi, nu am pierdut nici cu Sevilla, nici acum. La loviturile de departajare, alegerile au fost simple, pentru că ceilalţi nu au vrut să bată. Toţi cei care au bătut, sunt cei care au vrut, ceilalţi nu au vrut. A trebuit să avem 10 jucători care să bată, iar Debeljuh avea cârcei şi a stat pe bancă. Asta e soarta mea de antrenor, nu am noroc la penaltiuri. Nu am câştigat niciun meci la penaltiuri ca antrenor şi cred că nici ca jucător".

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024